Jednou vetou

Kvôli sopke pripravuje Vanuatu na ďalšiu rozsiahlu evakuáciu

Obyvatelia sa pripravujú na evakuáciu z ostrova

Foto: TASR/AP

Oceánsky štát Vanuatu plánuje rozsiahlu evakuáciu po tom, ako úrady na jednom z jeho ostrovov vyhlásili vzhľadom na sopečnú činnosť stav ohrozenia. Ostrov Ambae sa stal neobývateľným v marci, keď vulkán Manaro Voui začal chrliť popol a spôsobovať tzv. kyslé dažde. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na rozhlasovú stanicu Radio New Zealand (RNZ).

„Rodiny, ktorých príbytky, vodné zdroje a úrodu poškodil sopečný popol a kyslé dažde, budú evakuované na iné ostrovy,“ vyhlásila miestna vláda. Mnohí z približne 11.000 obyvateľov ostrova Ambae sa pritom iba nedávno vrátili domov po evakuácii, ku ktorej došlo vlani v septembri z rovnakých príčin.

Podľa meteorológov sopka Manaro Voui prechádza erupciami tretieho stupňa, čo je stredná úroveň päťstupňovej škály. Úrady tvrdia, že evakuácia tentoraz prebehne organizovanejšie než minulý rok, keď situáciu ovplyvnili obavy zo silného výbuchu. Na ostrove Ambae žije päť percent obyvateľstva Vanuatu.

Vanuatu s 280.000 obyvateľmi sa rozprestiera na 65 obývaných ostrovoch. Krajina je celosvetovo jednou z najnáchylnejších na prírodné katastrofy. Leží v tzv. Ohnivom kruhu – v zóne častého výskytu zemetrasení a sopečných erupcií. Krajinu sužujú i silné búrky, ktoré sa tam vyskytujú pravidelne.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia