Jednou vetou

Lajčák absolvoval v New Yorku sériu multilaterálnych podujatí

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

foto: TASR

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák absolvoval vo štvrtok v New Yorku sériu multilaterálnych podujatí. Lajčák vyzdvihol iniciatívy, ktoré podporujú predchádzanie konfliktom, udržateľný mier a systémy skorého varovania, medzi ktoré patrí napríklad mediácia, a vyjadril i podporu iniciatíve na posilňovanie multilateralizmu. TASR o vystúpeniach šéfa slovenskej diplomacie informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

„Mediácia patrí medzi kľúčové politické mechanizmy pri prevencii konfliktov a pri mierovom urovnaní sporov,“ vyhlásil Lajčák na podujatí Skupiny priateľov pre mediáciu. „Je potrebné budovať silné partnerstvá, bez ktorých nie je možná prevencia pred konfliktmi,“ zdôraznil. Mediácia môže podľa neho fungovať len vtedy, ak je inkluzívna, pričom v nej nastupuje trend využívania digitálnych technológií. V tom zohrávajú kľúčovú úlohu mladí ľudia, ktorí „majú potenciál obohatiť mediačné úsilie nekonvenčnými metodológiami a inovatívnymi prístupmi“, dodal Lajčák.

O aktuálnych otázkach medzinárodnej bezpečnosti s dôrazom na adaptáciu Severoatlantickej aliancie a posilňovania európskej obrany diskutoval Lajčák na podujatí, na ktoré ho pozval prezident Brookings Institution John Allen. Lajčák sa venoval bezpečnostným výzvam, ktorým čelia Slovenská republika, NATO a EÚ v súčasnosti, a zhodnotil možnosti zlepšenia vzťahov na globálnej úrovni. Minister vyzdvihol dôležitosť zachovania transatlantickej väzby ako základu pre stabilitu a prosperitu ako Európy, tak aj Severnej Ameriky.

Lajčák v New Yorku vyzval štáty na ratifikáciu Zmluvy o zákaze jadrových skúšok

Lajčák sa zúčastnil aj na podujatí spoločnej iniciatívy Francúzska a Nemecka, ktorej cieľom je posilňovanie multilateralizmu, podpora OSN, zasadzovanie sa za svetový poriadok založený na pravidlách a rešpektovaní medzinárodného práva a posilňovanie siete krajín, ktoré sú pripravené spolupracovať pri globálnych výzvach, vrátane boja proti nerovnosti a klimatickým zmenám. „Všetky reformy musia viesť k efektívnejšej organizácii, lepšiemu fungovaniu v teréne, delegovaniu právomoci a väčšej zodpovednosti,“ uviedol Lajčák.

Ďalšie vystúpenie ministra Lajčáka sa týkalo financovania rozvoja. Jeho cieľom bolo identifikovať kroky potrebné na urýchlenie implementácie Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj. Lajčák zdôraznil, že efektívne financovanie rozvoja a využívanie finančných nástrojov sú základným predpokladom pre dosiahnutie ďalšieho pokroku. Kľúčom k úspechu je podľa neho mobilizácia súkromných a verejných zdrojov. V tejto súvislosti pripomenul, že štáty a finančné subjekty majú k dispozícii súbor nástrojov (tzv. toolbox), ktorý bol vypracovaný v období, keď predsedal Valnému zhromaždeniu OSN.

Môže vás zaujímať

Po Lukašenkovej tajnej inaugurácii nasledovali ďalšie masové protesty