Jednou vetou

Lajčák na zasadnutí PZ OBSE hovoril o prioritách slovenského predsedníctva

Miroslav Lajčák

foto: TASR

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák zopakoval vo štvrtok priority slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) počas vystúpenia na zasadnutí Parlamentného zhromaždenia (PZ) tohto zoskupenia, združujúceho 57 krajín Európy, Severnej Ameriky i Ázie.

Jourová: Nikto v EÚ sa nesmie báť nahlásiť, že sa stal obeťou trestného činu

Lajčák v úlohe úradujúceho predsedu OBSE vystúpil vo viedenskom sídle organizácie spolu s predsedom rakúskeho parlamentu Wolfgangom Sobotkom, predsedom PZ OBSE Giorgim Ceretelim a generálnym tajomníkom OBSE Thomasom Gremingerom. Za jeden z „najdôležitejších problémov“ označil pretrvávajúcu krízu na Ukrajine.

„Podkopáva naše spoločné zásady a ohrozuje našu spoločnú bezpečnosť,“ povedal Lajčák na margo tejto krízy.

Minister zdôraznil, že slovenské predsedníctvo v OBSE zameriava svoju pozornosť na ľudí bezprostredne zasiahnutých konfliktami. Medzi priority predsedníctva patria prevencia konfliktov, bezpečná budúcnosť a efektívny multilateralizmus.

Lajčák na zimnom zasadnutí PZ OBSE zhrnul doterajšie cesty do konfliktných regiónov na Ukrajine, v Moldavsku a Gruzínsku, na ktoré nadviazal pracovnou návštevou Moskvy.

Novinárske organizácie v Bruseli pripravili vigíliu na pamiatku Jána Kuciaka

Zdôraznil tiež, že ambíciou slovenského predsedníctva je podporovať posilnenie multilaterálnej spolupráce medzi OBSE, Organizáciou Spojených národov, Európskou úniou, Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a mimovládnymi aktérmi.

Minister počas vystúpenia pripomenul prvé výročie vraždy slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Odovzdanie páchateľov do rúk spravodlivosti je jednou z našich priorít,“ povedal.

Lajčák popri štvrtkovom zasadnutí rokoval s predsedom PZ OBSE Ceretelim, ktorého informoval o svojich cestách. Ocenil pritom angažovanosť PZ OBSE a jeho poslancov pri pozorovaní volieb v účastníckych krajinách organizácie.

Corbyn označil rokovanie s vyjednávačom EÚ Barnierom za „užitočné“

Stretol sa taktiež s predsedom dolnej komory kazašského parlamentu Nurlanom Nigmatulinom, ktorého ubezpečil, že stabilita a prosperita stredoázijského regiónu je v centre pozornosti tohtoročného slovenského predsedníctva v OBSE.

Parlamentné zhromaždenie OBSE združuje vyše 300 členov parlamentov členských krajín organizácie. Informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi