Jednou vetou

Lajčák otvoril vo Viedni výstavu venovanú úlohe žien v regiónoch OBSE

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

foto: TASR

Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák v pondelok slávnostne otvoril vo Viedni výstavu s názvom "Ženy, mier a OBSE".

Ako  informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ide o výber fotografií verejnosti v rámci instagramovej súťaže, ktorú zorganizovalo slovenské predsedníctvo v rámci OBSE a v spolupráci s touto organizáciou.

Snímky poukazujú na náročnú prácu žien v regiónoch OBSE. „Výstava zachytáva ženy čeliace konfliktom tvárou v tvár. Ženy, ktoré sa zúčastňujú na odmínovacích operáciách, ženy, ktoré monitorujú porušenie prímeria, či ženy, ktoré predsedajú volebným komisiám. Je veľa možností, ako by sme ich mohli pomenovať. Môžeme ich pokojne označiť za silné alebo odolné, lebo také jednoducho sú,“ uviedol vo svojom príhovore šéf slovenskej diplomacie.

Macron vyzval Trumpa, aby objasnil svoju pozíciu voči EÚ

Výstava inovatívnym spôsobom zachytáva nielen tému rodovej rovnosti, ale aj rovností príležitostí. Ide o vhodnú formu ilustrovania progresívnosti agendy a priorít slovenského predsedníctva v rámci OBSE a zároveň pripomína, že na budúci rok oslávime 20. výročie prijatia rezolúcie OSN o ženách, mieri a bezpečnosti. Výstava sa koná taktiež v predvečer a pri príležitosti Výročnej hodnotiacej bezpečnostnej konferencie OBSE.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia