Jednou vetou

Lajčák podpísal v Berlíne Akčný plán k prehĺbenému dialógu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

foto: TASR

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák rokoval v utorok v Berlíne v rámci pracovnej návštevy Nemecka so svojím rezortným partnerom Heikom Maasom. Informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Lajčák a Maas spolu hovorili o bilaterálnych vzťahoch oboch krajín, aktuálnych zahraničnopolitických otázkach, európskych témach, narastajúcom extrémizme, situácii na západnom Balkáne, predsedníctve SR vo Vyšehradskej skupine (V4) a taktiež o nadchádzajúcom predsedníctve SR v Organizácii pre bezpečnosť a spolupráce v Európe (OBSE). Šéf slovenskej diplomacie informoval nemeckého partnera o plánovaných prioritách v OBSE aj v kontexte aktuálnej roztržky medzi Ruskom a Ukrajinou v Azovskom mori.

Škandál v Dúbravke. Dochádzku Zaťovičovej vyšetrovala polícia asi po kočnerovsky

„Záleží nám na upokojení situácie a chceme hľadať politické riešenia, ktoré by prispeli k mierovému urovnaniu sporu medzi Moskvou a Kyjevom, ale aj v rámci ďalších konfliktov na teritóriu OBSE, vrátane tých zmrazených. Našu pozornosť chceme zamerať taktiež na ľudí, ktorí sú priamo postihnutí týmito konfliktmi,“ uviedol Lajčák.

V kontexte bezpečnostnej situácie v Európe partneri hovorili o výzvach, ktoré stoja pred oboma krajinami, aj ako členmi NATO a EÚ. Pokiaľ ide o západný Balkán, ministri prediskutovali vývoj v regióne aj s ohľadom na európsku perspektívu krajín tohto regiónu. Osobitnú pozornosť venovali vzťahom medzi Belehradom a Prištinou, pričom sa zhodli, že prípadná výmena území medzi Srbskom a Kosovom by mohla mať negatívne dôsledky v podobe neželaného a nebezpečného precedensu.

Lajčák a Maas podpísali Akčný plán k prehĺbenému dialógu medzi oboma krajinami, ktorý vytvorí štruktúrovaný rámec pre pravidelný expertný dialóg medzi jednotlivými ministerstvami. Pracovný program na roky 2019-21 vznikol na základe vzájomnej dohody oboch krajín a vychádza z memoranda o porozumení, ktoré ministri zahraničných veci podpísali v nemeckom Wolfsburgu.

„Som rád, že sa inštitucionálne vzťahy medzi rezortmi oboch krajín posilnia bez ďalšej administratívnej záťaže a expertný dialóg v prioritných oblastiach vzájomnej spolupráce bude na pravidelnej a štruktúrovanej báze,“ zhodnotil Lajčák.

Zároveň poukázal na to, že obe krajiny si v tomto roku pripomenuli 25. výročie vzniku samostatnej SR, ako aj 25 rokov od nadviazania diplomatických stykov. „Nemecko je náš kľúčový partner a spojenec v zahraničnopolitickej, bezpečnostnej aj hospodárskej oblasti,“ zdôraznil ďalej Lajčák, ktorý tiež vyzdvihol význam nemeckých investícií pre ekonomiku Slovenska.

Šéf slovenskej diplomacie okrem toho vystúpil ako hlavný rečník na podujatí Berlínske fórum o zahraničnej politike Körberovej nadácie, venovanom budúcnosti Európy a Európskej únie po budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Berlínsky múr podľa jeho slov rozdeľoval 28 rokov nielen mesto, kontinent, ale aj celý svet. Múry podľa neho patria do minulosti. Európania si ako protipól vybudovali rastúcu a prosperujúcu Úniu bez hraníc.

„Európa nebola nikdy slobodnejšia, prosperujúcejšia a bezpečnejšia, než je dnes, keď sme vybudovali spoločenstvo hodnôt,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie. Zároveň vyjadril ľútosť nad odchodom Británie z EÚ, čo je podľa neho dôsledkom toho, že Úniu sužujú už deväť rokov viaceré krízy, od finančnej až po migračnú.

Ľudstvo podľa Lajčáka v súčasnosti čelí výzvam, ktoré žiaden múr nezastaví. Sú nimi klimatické zmeny, chudoba, hlad a veľké rozdiely, ktoré vedú k nárastu radikalizácie a terorizmu.

Neúspešný kandidát Pekár: KDH čaká, že vyvodí zodpovednosť

Jediným východiskom je držať spolu – spolupráca, multilateralizmus, kompromis. Žiaden európsky štát, ani Nemecko nie je dostatočne veľké a silné na to, aby čelilo týmto výzvam osamote. Ak chceme prežiť, potrebujeme silnú Úniu ako globálneho hráča na medzinárodnej politickej scéne,“ uviedol slovenský minister.

Dodal, že Európu dnes nerozdeľuje múr, ale tí, čo v Európu veria, a tí, čo nie, tí, čo vravia pravdu, a tí, čo klamú, tí, čo chcú spolupracovať, a tí, ktorí na to nemajú potrebnú vôľu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia