Jednou vetou

Lajčák podporil Globálny pakt pre životné prostredie

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák

Foto: TASR

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák vystúpil v utorok na pôde Kolumbijskej univerzity v New Yorku, kde vyjadril podporu Globálnemu paktu pre životné prostredie. Informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Lajčák vystúpil s prednáškou s názvom „Úloha diplomacie v rámci Globálneho paktu pre životné prostredie“. Poukázal v ňom na spojitosť medzi klimatickými zmenami, bezpečnosťou a stabilitou.

Klimatické zmeny majú podľa slovenského ministra priame i nepriame dopady na medzinárodnú bezpečnosť, ohrozujú ľudí, ktorí sa ocitnú v zraniteľných situáciách, posilňujú environmentálny tlak, riziko katastrof, nútia obyvateľov k vysídľovaniu a zhoršujú hrozbu sociálnych a politických nepokojov.

Dodik obvinil ambasády USA a Británie zo zasahovania do kampane

„Len v tomto roku pocítili milióny ľudí, neďaleko odtiaľto, devastačné účinky hurikánu. Mnohé africké krajiny zasa sužujú po desaťročia extrémne suchá,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie, ktorý uplynulý rok pôsobil ako predseda 72. Valného zhromaždenia OSN.

Globálny pakt pre životné prostredie Lajčák ocenil ako nový environmentálny nástroj, ktorý má zlepšiť spojitosť medzinárodných nástrojov v danej oblasti a uľahčiť ich efektívnu implementáciu na úrovni jednotlivých krajín.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia