Jednou vetou

Lajčák predstavil Le Drianovi priority predsedníctva SR v OBSE

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Foto: archívne, TASR

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák rokoval vo štvrtok v Paríži so šéfom francúzskej diplomacie Jeanom-Yvom Le Drianom o aktuálnych bilaterálnych témach ako aj o vývoji zahranično-politickej situácie. Informoval o tom v piatok Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Lajčák Le Drianovi predstavil priority slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Zároveň vyjadril presvedčenie, že nastavené ciele predsedníctva sú ambiciózne, ale realistické, pričom ich zámerom je zlepšiť život obyvateľov tých oblastí v účastníckych krajinách OBSE, ktoré sú priamo postihnuté konfliktami.

Európsky parlament ocenil reformy na Ukrajine, odsúdil výstavbu plynovodu

Miroslav Lajčák informoval francúzskeho ministra aj o predsedníctve SR vo Vyšehradskej štvorke a aktivitách s tým spojených. Venovali pozornosť najmä vývoju v Rusku, na Ukrajine, v Sýrii, na západnom Balkáne, ako aj migrácii a transatlantickým vzťahom.

Slovenský minister vyjadril Le Drianovi sústrasť v súvislosti s utorňajším teroristickým útokom na vianočných trhoch v Štrasburgu a ubezpečil ho o solidarite zo strany Slovenska ako aj o podpore v spoločnom úsilí v rámci boja proti medzinárodnému terorizmu.

V Štrasburgu opäť otvorili vianočné trhy

Lajčák následne v sídle Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) podpísal partnerskú dohodu. Jej cieľom je posilnenie spoločnej implementácie rozvojových projektov v partnerských krajinách SlovakAid v oblasti udržateľného životného prostredia a rozvojovej spolupráce. Oblasť vodného hospodárstva a sanitácie je jedným z hlavných sektorov oficiálnej rozvojovej spolupráce, v rámci ktorej SR realizuje projekty v štátoch Východného partnerstva EÚ, v regióne západného Balkánu, ale aj v Afrike.

Prvý spoločný pilotný projekt sa plánuje spustiť v kenskom regióne Turkana. Jeho cieľom je zabezpečiť udržateľný prístup k čistej vode, zásobovanie, infraštruktúru a sanitáciu pre obyvateľov oblasti, ktorá je postihnutá mimoriadne suchými obdobiami. Partnerská dohoda je podpísaná na vyše 10 rokov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia