Jednou vetou

Lajčák prispieval k nadštandardným vzťahom medzi ČR a SR, uviedol Petříček

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a českého ministra zahraničných vecí Tomáša Petříčka

foto: TASR - Jakub Kotian

Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček je presvedčený, že Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) dlhodobo prispieval k nadštandardným vzťahom medzi Českom a Slovenskom. Uviedol v Prahe v reakcii na piatkovú demisiu Lajčáka ako ministra zahraničných vecí SR.

„S Miroslavom Lajčákom sme mali od začiatku môjho pôsobenia na ministerstve zahraničných vecí veľmi dobré vzťahy. Je to veľmi skúsený diplomat a osobne si ho veľmi vážim. A som presvedčený, že dlhodobo prispieval k nadštandardným vzťahom medzi Českou republikou a Slovenskom,“ uviedol Petříček, ktorý sa stal českým ministrom zahraničných vecí v októbri. Zatiaľ však nechce predbiehať, rád by si počkal na budúcotýždňové stretnutia Lajčáka s prezidentom Andrejom Kiskom a premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD).

Kiska nemusí Lajčákovu demisiu prijať, upozornil Hrabko

Lajčák v piatok podal demisiu prezidentovi Kiskovi. Rozhodnutie podať demisiu avizoval vo štvrtok večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia o Globálnom pakte OSN o migrácii. Vláda SR má podľa neho k paktu zaujať nesúhlasné stanovisko. Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Uznesenie z dielne SNS a Smeru-SD poslanci vo štvrtok schválili 90 hlasmi.

Kiska sa chce s Lajčákom stretnúť v utorok (4.12.). Predtým by však mal Lajčák absolvovať v pondelok (3.12.) stretnutie s premiérom. Ten avizoval, že bude Lajčáka presviedčať, aby na svojom poste ostal.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia