Jednou vetou

Lajčák rokoval v New Yorku s Lavrovom a ďalšími partnermi

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák

foto: TASR

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák absolvoval vo štvrtok v New Yorku po sérii multilaterálnych aktivít štyri bilaterálne rokovania.

O stretnutiach Lajčáka s ministrom zahraničných vecí Ruskej federácie Sergejom Lavrovom a ďalšími partnermi informoval TASR tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Lajčák sa okrem Lavrova stretol aj s ministrami zahraničných vecí Arménska Zohrabom Mnacakanjanom, Kambodže Prakom Sokhonnom, s námestníkom ministra zahraničných vecí USA Philipom Reekerom a so zástupcom generálneho tajomníka OSN Miroslavom Jenčom.

Lajčák sa zúčastní na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku

Lavrov a Lajčák venovali osobitnú pozornosť Ukrajine. „V poslednom období sme svedkami pozitívnych udalostí – výmena zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou, začatie opravy mosta v Stanica Luhanska. Je mimoriadne dôležité tento pozitívny trend vývoja udržať,“ povedal Lajčák. Určité očakávania tlmočil aj v súvislosti s riešením podnesterského konfliktu a plánovanými rokovaniam vo formáte 5+2. Spolu s ruským partnerom sa venovali aj prípravám decembrovej Ministerskej rady OBSE na Slovensku.

O aktuálnych otázkach týkajúcich sa slovenského predsedníctva v OBSE hovoril Lajčák s námestníkom ministra zahraničných vecí USA pre európske a euroázijské záležitosti Philipom Reekerom. Zamerali sa pritom na situáciu na Ukrajine a posúdili i vývoj v regióne západného Balkánu.

Lajčák v New Yorku vyzval štáty na ratifikáciu Zmluvy o zákaze jadrových skúšok

Aktuálny vývoj v otázke riešenia konfliktu v Náhornom Karabachu a ďalší rozvoj bilaterálnych vzťahov boli predmetom rokovaní šéfa slovenskej diplomacie s jeho arménskym rezortným partnerom Zohrabom Mnacakanjanom. „Pozitívne vnímam skutočnosť, že na línii kontaktu v oblasti Náhorného Karabachu zaznamenáva OBSE už dlhšie obdobie relatívneho pokoja,“ uviedol minister M. Lajčák a dodal, že dohodnuté opatrenia na budovanie dôvery mali pozitívny vplyv na obyvateľstvo žijúce v oblasti.

O možnostiach prehlbovania bilaterálnych vzťahov s dôrazom na obchodno-ekonomickú oblasť diskutoval Lajčák s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce Kambodže Prakom Sokhonnom. Lajčák vyzval na pokračovanie reformných krokov smerom k posilňovaniu demokracie v Kambodži.

Lajčák a zástupca generálneho tajomníka OSN Miroslav Jenča sa zhodli, že OSN v súčinnosti s národnými štátmi musia vyvinúť maximálne úsilie pri prevencii a predchádzaní konfliktom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia