Jednou vetou

Lajčák rokoval v Pekingu so svojím čínskym rezortným partnerom

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smer-SD)

foto: TASR - Martin Baumann

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák pricestoval v stredu na pozvanie štátneho radcu a ministra zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky Wang Iho do Pekingu, kde vystúpi na 2. fóre iniciatívy Pás a cesta. Informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR).

Šéf slovenskej diplomacie začal pracovný program práve rokovaním so svojím čínskym rezortným partnerom. Obaja ministri deklarovali záujem na ďalšom posilňovaní bilaterálnej spolupráce a zintenzívnení kontaktov medzi SR a ČĽR v politickej, ako aj obchodno-ekonomickej oblasti.

„Slovensko podporuje iniciatívy, v rámci ktorých je možné využiť jeho geografickú polohu a tranzitný potenciál,“ konštatoval v tejto súvislosti Lajčák, pričom dodal, že Bratislava je pripravená zintenzívniť s Pekingom dialóg zameraný na dosiahnutie vytýčených cieľov vo vzájomných vzťahoch, vrátane školstva.

Lajčák: Spochybňovanie slovenskej zahraničnej politiky je nezodpovedné

„Oceňujeme, že na čínskych univerzitách študuje slovenský jazyk a kultúru takmer 60 študentov a na slovenských vysokých školách evidujeme 37 študentov z vašej krajiny,“ uviedol minister Lajčák.

Ministri prediskutovali otázky ďalšieho rozvoja spolupráce v bilaterálnej, ako aj multilaterálnej oblasti, osobitne na pôde Organizácie Spojených národov, kde zohráva Čína významnú úlohu ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN. V tejto súvislosti posúdili možnosti vzájomnej podpory kandidatúr do medzinárodných organizácií. Ministri diskutovali aj o vzťahoch medzi Čínou a EÚ vo svetle ostatného summitu EÚ-ČĽR.

Môže vás zaujímať

Mark Zuckerberg má osobný majetok v hodnote 100 miliárd dolárov