Jednou vetou

Lajčák: Spolupráca s Charkovom môže SR pomôcť nájsť kvalifikovanú pracovnú silu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák počas prijatia u zástupcu primátora mesta Charkov Igora Terechova 5. októbra 2018 v Charkove

foto: TASR - Erik Rédli

Spolupráca s ukrajinským Charkovom môže podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka pomôcť Slovensku nájsť kvalifikovanú pracovnú silu. Vyhlásil to počas piatkovej návštevy východoukrajinského mesta.

Lajčák pripomenul, že dvanásť študentov z charkovských vysokých škôl dostalo možnosť absolvovať magisterské štúdium na Slovensku, pričom ich počet by mohol vzrásť až na 50. „To je presne ten zdroj vysoko kvalifikovanej pracovnej sily, ktorú na Slovensku potrebujeme a hľadáme – a tu je k dispozícii,“ povedal Lajčák.

Lajčák: Konflikt na východe Ukrajiny je jednou z centrálnych tém OBSE

Slovenský minister v Charkove navštívil aj priestory strojárenského závodu FED, ktorý vyrába zariadenia pre letecký priemysel. Podľa neho má fabrika záujem zriadiť pobočku na Slovensku. „Pobyt v Charkove ukazuje, aký obrovský potenciál tu vieme nájsť pre tie veci, ktoré na Slovensku považujeme za dôležité,“ dodal Lajčák.

Šéfa slovenskej diplomacie v piatok predpoludním prijala gubernátorka Charkovskej oblasti Julia Svitlyčná a v budove Charkovskej oblastnej administrácie absolvoval krátky rozhovor so svojím ukrajinským rezortným kolegom Pavlom Klimkinom. Neskôr ho prijal zástupca primátora Charkova Igor Terechov.

Minister Lajčák sa má vrátiť na Slovensko v piatok večer.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia