Jednou vetou

Lajčák v Bruseli rokoval s partnermi z V4 a Borrellom

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

foto: TASR

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa v pondelok zúčastnil na pracovnom stretnutí šéfov diplomacií krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s podpredsedom Európskej komisie a vysokým predstaviteľom EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepom Borrellom. Informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

EÚ musí podľa Lajčáka potvrdiť svoju jednotu: Potrebujeme partnerský prístup k Afrike

Schôdzka sa konala z iniciatívy vysokého predstaviteľa, ktorého zaujímal pohľad ministrov zahraničných krajín V4 na priority v rámci spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky Únie v práve sa začínajúcom inštitucionálnom cykle.

Lajčák akcentoval, že EÚ sa musí viac zamerať na svoje susedstvo – západný Balkán, Ukrajinu a Východné partnerstvo, ale aj na Afriku, keďže dianie v bezprostrednom susedstve má priamy vplyv na EÚ.

Ministri sa s vysokým predstaviteľom zhodli na tom, že okrem podpory multilateralizmu sa EÚ musí stať relevantným hráčom na globálnej scéne, obzvlášť v súčasnom zhoršujúcom sa medzinárodnom prostredí.

FOTO: Začali sa prvé dvojstranné rozhovory Putina so Zelenským

Predpokladom toho sú jednota a koherentný postup Únie idúci naprieč všetkými jej politikami majúcimi presah na jej zahraničné vzťahy.

Dôležité bude tiež zefektívnenie fungovania spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ, o čom sa v súčasnosti vedie v Bruseli intenzívna diskusia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia