Jednou vetou

Lajčák v Bruseli upozornil na neférový prístup Kyjeva voči ruským pozorovateľom

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smer-SD)

foto: TASR - Martin Baumann

Situácia na Ukrajine, ktorá sa nachádza pred prezidentskými voľbami, bola jednou z hlavných tém pondelňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli. V rozhovore to uviedol šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.


Minister zahraničných vecí SR skonštatoval, že aktuálna situácia na Ukrajine bola predmetom „širokých a hlbokých diskusií“ európskych diplomatov, ktorí zhodnotili proces doterajších reforiem, vyslovili podporu ich pokračovaniu a hovorili o tom, aké má EÚ očakávania v súvislosti s prezidentskými voľbami v tomto štáte. Ukrajinci budú voliť prezidenta 31. marca tohto roku.

„Očakávame, že tieto voľby budú slobodné a demokratické. Ja som vo svojom vystúpení upozornil na to, že rozhodnutie Ukrajiny nevpustiť na svoje územie pozorovateľov s ruským pasom nie je v súlade s pravidlami a záväzkami Organizácie pre spoluprácu a bezpečnosť v Európe,“ uviedol Lajčák, ktorý v roku 2019 zastáva funkciu úradujúceho predsedu OBSE.

Rusko nevyšle pozorovateľov na ukrajinské voľby z bezpečnostných dôvodov

Lajčák tieto výhrady predniesol aj v nedeľu v Bruseli počas pracovného stretnutia s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom.

Podľa jeho slov rozhodnutie Kyjeva týkajúce sa ruských pozorovateľov negatívne ovplyvňuje celý proces reforiem v krajine a autoritu Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), ktorý je hlavnou autoritou pri monitorovaní reforiem.

Ukrajina: Janukovyčovi advokáti podajú odvolanie proti rozsudku súdu v Kyjeve

Lajčák uviedol, že viacerí jeho rezortní kolegovia z krajín EÚ vyslovili podporu tomuto názoru a vyjadrili obavy týkajúce sa zablokovania ruských pozorovateľov. Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová v tejto súvislosti vyzvala šéfov diplomacií, aby vo svojich vlastných vystúpeniach tieto obavy verejne prezentovali.

„Európska únia je spoločenstvo založené na hodnotách a dodržiavaní pravidiel. Nemyslíme si, že odpoveďou na porušovanie pravidiel zo strany Ruskej federácie má byť porušovanie pravidiel zo strany Ukrajiny,“ vysvetlil Lajčák situáciu.

Môže vás zaujímať

USA: Krajina je podľa Trumpa na vrchol krízy pripravená