Jednou vetou

Lajčák vystúpil v Rade Európy a rokoval s jej generálnym tajomníkom

Miroslav Lajčák

foto: TASR

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák vystúpil v stredu v pozícii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo Výbore zástupcov ministrov Rady Európy v Štrasburgu. Informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ).

Donald Trump a Kim Čong-un sa zišli v Hanoji na svojom druhom summite

Na zasadnutí tohto výkonného orgánu Lajčák predstavil priority slovenského predsedníctva v OBSE, medzi ktoré patria prevencia konfliktov, bezpečná budúcnosť a efektívny multilateralizmus.

Zároveň zdôraznil, že v centre pozornosti slovenského predsedníctva sú ľudia bezprostredne zasiahnutí konfliktmi.

Minister sa v diskusii s predstaviteľmi členských štátov Rady Európy venoval aktuálnej politickej situácii v regióne OBSE a možnostiam ďalšieho rozvoja spolupráce medzi OBSE a Radou Európy.

Šéf slovenskej diplomacie rokoval aj s generálnym tajomníkom Rady Európy Thorbjörnom Jaglandom o aktuálnej situácii v Rade Európy a v jej Parlamentnom zhromaždení.

Brexit: Španielsko nebude proti odkladu, Nemecko chce vidieť niečo nové

Na tento rok pripadá 70. výročie vzniku tejto najstaršej paneurópskej politickej organizácie. Partneri sa zhodli na potrebe nájdenia politického riešenia na zachovanie celoeurópskeho charakteru organizácie, aby ochrana a rozvoj ľudských práv, demokracie a právneho štátu boli i naďalej na prospech všetkých 840 miliónov obyvateľov žijúcich v 47 členských štátoch Rady Európy, dodal tlačový odbor MZVaEZ SR.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule