Jednou vetou

Lajčák: Vývoj v Albánsku bude záležať aj od postoja EÚ

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák

foto: TASR

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák v pondelok počas návštevy Albánska povedal, že krajina je v citlivom momente svojho vývoja, ktorý bude závisieť aj od postoja Európskej únie.

Lajčák Albánsko navštívil v pozícii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a absolvoval stretnutia s predstaviteľmi vlády i opozície. „Vo všetkých stretnutiach dominovala téma EÚ,“ povedal Lajčák a pripomenul, že Európska komisia (EK) na konci mája odporučila začatie prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom.

„Musím povedať, že táto krajina je v tejto chvíli v takom citlivom momente svojho vývoja, a veľa bude závisieť aj od toho, ako sa k tomu postaví EÚ,“ povedal.

Pozícia Slovenska je podľa Lajčáka jasná. „My považujeme za správne, aby sme pozvali Albánsko začať prístupové rokovania,“ uviedol.  Albánsko sa pripravuje na prevzatie predsedníctva v OBSE od januára 2020 a Slovensko je pripravené krajinu pri preberaní podporiť.

Netanjahu odmietol návrh, aby Izrael používal právny poriadok halacha

Balkánska krajina si podľa ministrových slov veľmi váži, že Slovensko má záujem odovzdávať skúsenosti pri preberaní predsedníctva a veľmi dobre registruje aj to, že Slovensko podporuje Albánsko na Európskej ceste. Veľa pozornosti a obáv však podľa Lajčáka vyvoláva aj vnútropolitický vývoj v Albánsku.

Už niekoľko mesiacov pokračujú protesty, ktoré sú aj násilné, opozícia spálila svoje mandáty a odišla demonštratívne z parlamentu a z inštitúcií,“ povedal Lajčák a dodal, že krajinu 30. júna čakajú lokálne voľby, ktorých sa opozícia nezúčastní.

Členské krajiny OBSE podľa Lajčáka si všímajú túto situáciu a veria, že nebude mať vplyv na výkon predsedníctva. Minister Lajčák v rámci svojej cesty na Balkán navštívi v utorok Srbsko, kde sa stretne s vládnymi predstaviteľmi a zástupcami občianskej spoločnosti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia