Jednou vetou

Lajčák vyznamenal odchádzajúceho šéfa pozorovateľskej misie na Ukrajine

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smer-SD)

foto: TASR - Martin Baumann

Úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák sa vo štvrtok vo Viedni spoločne s ďalšími predstaviteľmi OBSE rozlúčil so šéfom Osobitnej pozorovateľskej misie na Ukrajine (SMM) Ertugrulom Apakanom.

Šéf slovenskej diplomacie pri tejto príležitosti udelil 72-ročnému tureckému diplomatovi Apakanovi zlatú medailu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, najvyššie ocenenie slovenskej zahraničnej služby.

TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

„Chcem sa poďakovať veľvyslancovi Apakanovi za jeho výnimočnú prácu po uplynulých päť rokov na čele Osobitnej pozorovateľskej misie OBSE na Ukrajine,“ uviedol Lajčák počas zasadnutia Stálej rady OBSE vo viedenskom Hofburgu a ocenil diplomatovu „profesionalitu, horlivosť a odhodlanie“.

„Nebola to jednoduchá úloha ani jednoduché prostredie, v ktorom sa ocitol a ktorému čelil. Žiaľ, kríza sa nekončí. Bežní ľudia stále nesmierne trpia. Môžeme diskutovať o dôvodoch tejto situácie, ale určite nie o tom, že naozaj existuje,“ dodal úradujúci predseda OBSE Lajčák.

Lajčák sa na pracovnej návšteve ČR stretne s M. Zemanom

Apakan je dôležitým tureckým diplomatom, ktorý viedol SMM od jej vzniku pred piatimi rokmi. Vo funkcii ho nahradí Yašar Halit Čevik.

Generálny tajomník OBSE Thomas Greminger udelil Apakanovi pri príležitosti jeho odchodu z funkcie medailu OBSE.

Pozorovateľská misia na Ukrajine je najväčšou terénnou misiou OBSE. Ide o neozbrojenú civilnú misiu, ktorá pôsobí od svojho vzniku v marci 2014 nepretržite vo všetkých ukrajinských regiónoch. Jej hlavnými úlohami je pozorovanie a podávanie správ o situácii na Ukrajine nestranným a objektívnym spôsobom. Prispieva k zmierňovaniu napätia, podpore mieru, stability a bezpečnosti a sprostredkovaniu dialógu v záujme normalizácie situácie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia