Jednou vetou

Lavrov sa stretol s Kim Čong-unom, pozval ho na návštevu Ruska

Kim Čong-un na stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom 31. mája 2018

foto: TASR/AP

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zakončil svoju štvrtkovú návštevu Severnej Kórey stretnutím s jej vodcom Kim Čong-unom.

„Diskutovali o súčasnom stave a vyhliadkach na ďalší rozvoj priateľských vzťahov a spolupráce medzi Ruskom a Severnou Kóreou, keďže obe krajiny tento rok oslavujú 70. výročie nadviazania diplomatických vzťahov,“ uviedol ruský rezort diplomacie vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra TASS.

Prípad Babčenko: Kyjev hovorí o ochrane ruského novinára, Moskva o propagande

„Uskutočnila sa dôkladná výmena názorov na situáciu okolo Kórejského polostrova s dôrazom na spôsoby, ako zlepšiť koordináciu úsilia zameraného na nájdenie politických a diplomatických riešení v celom rade otázok, s ktorými sa tento subregión stretáva,“ dodalo ministerstvo.

Lavrov po skončení rokovaní podľa agentúry Interfax oznámil, že pozval Kim Čong-una na návštevu Ruskej federácie.

Vzácne stretnutie: Predstaviteľ KĽDR vycestoval do New Yorku za Pompeom

Vodca KĽDR sa poďakoval ruskej vláde za to, že sa postavila proti túžbe USA rozšíriť svoju hegemóniu vo svete. „Sme vždy pripravení rokovať s ruskou stranou na túto tému,“ cituje Kima Interfax. Stretnutie s Lavrovom bude podľa Kim Čong-una základom na „ďalšie posilňovanie a rozvíjanie našich priateľských vzťahov s Ruskom a prehĺbenie našej úzkej spolupráce“.

Lavrov pred stretnutím s Kim Čong-unom rokoval so severokórejským ministrom zahraničných vecí Ri Jong-hoom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia