Lavrov: Vojaci USA a NATO sa snažia popierať, že v Afganistane sú bojovníci IS

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Foto: TASR/AP

Vojenské zložky Spojených štátov a NATO sa snažia popierať prítomnosť bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát (IS) v Afganistane. Vyplýva to z utorkového vyhlásenia ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, z ktorého citovala agentúra TASS.

„Rusko znepokojuje, že armáda USA a NATO, ktorá pôsobí v Afganistane, sa nanešťastie snaží popierať a zatajovať prítomnosť (bojovníkov Islamského štátu v tejto krajine),“ uviedol Lavrov na po rokovaní so svojím pakistanským kolegom Chavádžom Muhammadom Ásifom.

„Podľa našich údajov je prítomnosť IS na severe a východe Afganistanu pomerne vážna, sú tam už tisíce ozbrojencov,“ priblížil šéf ruskej diplomacie. „Zvyšuje sa tak riziko prenikania teroristov do strednej Ázie a odtiaľ nie je také ťažké dostať sa do Ruska,“ zdôraznil.

Turecko môže svoje bezpečnostné záujmy realizovať rokovaním so Sýriou

Ak chce Turecko vyriešiť otázku kurdských územných nárokov, malo by spolupracovať so sýrskou vládou. Rusko je presvedčené, že bezpečnostné záujmy Turecka môžu byť realizované prostredníctvom dialógu s Damaskom. S odvolaním sa na utorkové vyhlásenie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova o tom informovala agentúra TASS.

„Sme jednoznačne za to, aby sa akékoľvek problémy v Sýrii, alebo kdekoľvek inde, riešili s ohľadom na územnú celistvosť daného štátu, v tomto prípade Sýrie,“ uviedol Lavrov, pričom pripustil, že Rusko uznáva aj turecké obavy vzhľadom na situáciu v Sýrii, aj oprávnené záujmy Kurdov.

Sýrske provládne sily začali vstupovať do kurdskej enklávy Afrín

„Som presvedčený, že oprávnené bezpečnostné záujmy Turecka môžu byť realizované a uspokojené prostredníctvom priameho dialógu so sýrskou vládou,“ vyhlásil podľa TASS Lavrov.

Turecké ozbrojené sily a spojenecká Slobodná sýrska armáda (FSA) spustili ofenzívu proti Kurdom v enkláve Afrín na severe Sýrie 20. januára. Ankara nazvala operáciu Olivová ratolesť a otvorila ňou nový front v sedem rokov zúriacej sýrskej občianskej vojne.

Afrín kontrolujú kurdské milície, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG). Ankara označuje YPG za teroristickú organizáciu napojenú na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK) v Turecku, ktorá tam bojuje za väčšiu autonómiu.

 

Môže vás zaujímať

Hlavný podozrivý z vraždy maltskej novinárky vedel o vývoji vyšetrovania