Jednou vetou

Le Drian navštívil Líbyu s cieľom podporiť dohodu o zmierení

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian

foto: TASR/AP

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian navštívil v pondelok Líbyu, aby podporil zorganizovanie tamojších volieb ako súčasť dohody o zmierení, ktorú hlavné súperiace politické tábory v severoafrickej krajine dosiahli na májovom stretnutí v Paríži. Informovala o tom agentúra AP.

Líbyjská vláda v hlavnom meste Tripolis, podporovaná Organizáciou Spojených národov, v oznámení uviedla, že Le Drian sa stretol s predsedom tejto tzv. vlády národnej jednoty Fájizom Sarrádžom.

V máji tohto roka sa Sarrádž a poľný maršal Chalífa Haftar, veliteľ samozvanej národnej armády lojálnej konkurenčnej vláde so sídlom na východe krajiny, zaviazali pracovať na zorganizovaní prezidentských a parlamentných volieb, ako aj príprave plánu boja proti terorizmu a pašovaniu ľudí v Líbyi.

Česká polícia vyšetruje údajné znásilnenie osemročného dievčatka

Líbya upadla do chaosu po tom, ako povstanie s podporou NATO viedlo v roku 2011 k zvrhnutiu a zabitiu jej dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího. Francúzsko zohralo poprednú úlohu pri vtedajších náletoch NATO, uskutočnených spolu s USA a inými krajinami.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi