Jednou vetou

Le Penová po úspechu v eurovoľbách vyzýva na rozpustenie parlamentu

Marine Le Penová

foto: TASR/AP

Francúzska pravicovo-populistická politička Marine Le Penová vyzvala v nedeľu na rozpustenie dolnej komory francúzskeho parlamentu po tom, ako jej opozičná strana Národné zhromaždenie (RN) podľa odhadovaných výsledkov zvíťazila vo Francúzsku vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Le Penová po zverejnení prvých volebných prognóz vyhlásila, že hlasovanie o novom zložení EP bolo zároveň referendom o politike francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Ten musí teraz vyvodiť dôsledky a rozpustiť dolnú komoru parlamentu, dodala šéfka RN, pričom označila predpovedané výsledky eurovolieb za „víťazstvo ľudu“.

Svetová agentúra AP: Do EP sa prvýkrát dostane slovenská krajne pravicová ĽSNS

Podľa údajov zverejnených spravodajským kanálom BFMTV by mala Le Penovej strana v eurovoľbách zvíťaziť so ziskom 24,2 percenta hlasov. Macronovo centristické hnutie Republika v pohybe (LREM) zaostáva s podporou na úrovni 22,4 percenta.

Francúzsky premiér Édouard Philippe prijal odhadované výsledky so sklamaním, napriek tomu však nemieni odstúpiť. Podľa vyjadrenia pred novinármi v Paríži, ktoré priniesla DPA, chce od pondelka ďalej pracovať na presadzovaní politického projektu prezidenta Macrona.

Priebežné výsledky: Do Bruselu sa pravdepodobne dostane šesť strán

Stanica BFMTV medzitým uviedla s odvolaním sa na zdroje blízke Macronovi, že po eurovoľbách sa neplánuje žiadna reorganizácia vlády. O možnom odvolaní Philippa v prípade porážky LREM v týchto voľbách sa však už dlhšie špekuluje.

Samotný Macron sa k záveru volieb do EP zatiaľ nevyjadril. Yannick Jadot, líder francúzskych Zelených, ktorí by sa mali prekvapujúco umiestniť ako tretí v poradí, privítal tento úspech a prisľúbil, že ponúkne „alternatívu k liberálnej technokracii a všetkým formám populizmu“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia