Jednou vetou

Lekári bez hraníc: Grécko musí z Lesbosu presunúť zraniteľné skupiny utečencov

Ilustračný obrázok

foto: TASR/AP

Grécko by malo bezodkladne premiestniť zraniteľné osoby vrátane detí z najviac preplneného utečeneckého tábora na ostrove Lesbos na pevninu alebo do ďalších krajín Európskej únie. Dôvodom je ich psychický a fyzický zdravotný stav, vyplýva z pondelkovej správy medzinárodnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF).

Agentúra Reuters pripomína, že výzva organizácie prišla niekoľko dní po tom, ako guvernér regiónu, kde sa tábor Moria nachádza, upozornil, že zariadenie môžu v priebehu októbra zatvoriť, ak úrady nevyčistia „nekontrolovateľné množstvo odpadu“.

Lekári bez hraníc uviedli, že v utečeneckom tábore boli svedkami bezprecedentnej zdravotnej krízy. Tábor Moria je najväčším gréckym utečeneckým táborom; nachádza sa v ňom približne 9000 migrantov – z toho tretinu tvoria deti.

Potápač, ktorý pomohol pri záchrane v thajskej jaskyni, zažaloval Elona Muska

Lekári bez hraníc dodali, že mnohí tínedžeri z tábora sa už pokúsili spáchať samovraždu alebo si na týždennej báze ubližujú. Ďalšie deti trpia elektívnym mutizmom (útlmom reči), záchvatmi paniky či úzkosťou, píše sa v stanovisku MSF. Organizácia dodala, že „už tretí rok vyzýva gréckych predstaviteľov a EÚ, aby za svoje kolektívne zlyhania prevzali zodpovednosť“.

Migranti a utečenci v utečeneckom tábore na Lesbose žijú v kontajneroch a chatrných stanoch a ich nevyhovujúce životné podmienky si vyslúžili rozsiahlu kritiku. Grécko je hlavnou vstupnou bránou pre státisíce utečencov, ktorí od roku 2015 prichádzajú zo Sýrie a ďalších vojnou zničených krajín z územia Blízkeho východu a Afriky v nádeji na lepší život v Európe.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google