Jednou vetou

Lekári bez hraníc varovali pred narastajúcim sexuálnym násilím v Južnom Sudáne

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Viac ako sto žien a dievčat bolo v uplynulom týždni sexuálne napadnutých v severnej časti Južného Sudánu, informovala v piatok organizácia Lekári bez hraníc (MSF).

Podľa MSF ide, napriek nedávno uzatvorenej mierovej dohode, o výrazný nárast sexuálneho násilia v okrese Rubkona na severe krajiny. „Počas minulého týždňa poskytli pracovníci Lekárov bez hraníc (MSF) núdzovú zdravotnú a psychologicko-sociálnu pomoc 125 ženám a dievčatám, ktoré boli znásilnené, bité alebo s nimi bolo brutálne zaobchádzané,“ uvádza sa v tlačovom vyhlásení MSF, z ktorého citovala agentúra DPA.

Ženy v oblasti Rubkona útočníci taktiež okradli, zobrali im potravinové dávky alebo ich bili puškami, uviedla skupina. „Niektoré dievčatá sú mladšie ako desať rokov a iné sú ženy staršie ako 65 rokov. Brutálnych útokov neboli ušetrené ani tehotné ženy,“ povedala pracovníčka MSF v Južnom Sudáne Ruth Okellová.

MSF pre porovnanie uviedla, že počas prvých desiatich mesiacov tohto kalendárneho roka ošetrili v súvislosti so sexuálnym násilím 104 obetí. „Počas viac ako troch rokov svojej práce v Južnom Sudáne som nikdy nevidela taký dramatický nárast počtu ľudí, ktorí prežili sexuálne násilie a obracajú sa na naše programy, kde hľadajú lekársku starostlivosť,“ povedala Okellová.

Medzinárodná zdravotnícka organizácia zo spáchania týchto zločinov nikoho neobvinila. V minulosti však ľudskoprávne organizácie z takýchto brutálnych zločinov obviňovali obe tamojšie súperiace strany – opozičných bojovníkov i provládnych vojakov.

Na juhu Aljašky zaznamenali zemetrasenie s magnitúdou 6,6

Juhosudánsky prezident Salva Kiir a šéf ozbrojenej opozície Riek Machar podpísali mierovú dohodu v polovici septembra v susednej Etiópii.Na základe dohody o deľbe moci má byť Machar opäť Kiirovým námestníkom; rovnaký krok rozpútal v decembri 2013 občiansku vojnu, keď došlo k zrážkam medzi stúpencami oboch politikov.

Podľa najnovších odhadov si takmer päť rokov trvajúca občianska vojna v Južnom Sudáne, ako aj choroby a bieda, ktoré ju sprevádzajú, vyžiadala takmer 400.000 ľudských životov. Južný Sudán, ktorý sa osamostatnil v roku 2011, je najmladšou nezávislou krajinou sveta.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia