Jednou vetou

Lekári bez hraníc vyzvali na okamžitú evakuáciu utečencov z Líbye

Ilustračné foto

Foto: TASR

Organizácia Lekári bez hraníc (MSF) vyzvala v piatok na evakuáciu tisícov utečencov a migrantov, ktorí sú zadržiavaní v táboroch na území Líbye. Urobila tak po tom, ako postrelili niekoľko utečencov v tábore v meste Kasr Bin Gašir neďaleko Tripolisu, informovala o tom agentúra DPA.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) uviedol, že pri spomínanej tohtotýždňovej streľbe utrpelo zranenia 12 ľudí, ktorí protestovali proti zlým podmienkam v miestnom tábore, kde je zadržiavaných okolo 700 migrantov.

Srí Lanka sa po útokoch obáva veľkých strát v cestovnom ruchu

Incident viedol k tomu, že humanitárne organizácie premiestnili 30 z nich vrátane 12 detí do zadržiavacieho centra v inom líbyjskom meste Záwíja.

V táboroch a detenčných centrách v Líbyi sa v súčasnosti celkovo nachádza asi 3000 migrantov a utečencov. UNHCR za posledné dva týždne premiestnila 825 z nich do bezpečnejších lokalít, ktoré nie sú ohrozené súčasnými bojmi o hlavné mesto Tripolis.

Boje v Líbyi vypukli 4. apríla, keď jednotky Chalífu Haftara spustili ofenzívu s cieľom dobyť Tripolis, v ktorom sídli vláda národnej jednoty uznaná OSN.

Francúzsko a Taliansko chcú pomôcť Líbyi

Tá súperí o kontrolu s vládou sídliacou v Tobruku na východe tejto na ropu bohatej krajiny, a podporuje ju Haftar. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) počas bojov zahynulo už najmenej 278 ľudí.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí