Jednou vetou

Lekári bez hraníc zastavili humanitárne operácie na severovýchode Sýrie

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Humanitárna organizácia Lekári bez hraníc (MSF) v utorok oznámila, že pozastavuje väčšinu svojich operácií v severovýchodnej Sýrii pre obavy o bezpečnosť svojich pracovníkov, keďže v oblasti prebieha turecká ofenzíva proti kurdským pozíciám. Správu priniesla tlačová agentúra AFP.

„Najnovší vývoj si vyžaduje čoraz väčšiu humanitárnu pomoc, ale pri súčasnom nebezpečí je nemožné ju poskytovať,“ uviedol vo vyhlásení núdzový manažér MSF pre Sýriu Robert Onus. Humanitárna organizácia pôsobila v mestách a táboroch vrátane Ajn Ísá, al-Hawl, Tal Tamr a Rakky.

MSF napríklad v meste Tal Tamr roznášala prikrývky, potraviny a vodu „tisícom ľudí, ktorí prichádzali do mesta denne“, a to od minulého týždňa, keď sa začala turecká vojenská operácia.

„Vzhľadom na početné skupiny bojujúce na opačných stranách konfliktu už nemôžeme našim sýrskym a zahraničným kolegom zaručiť bezpečie,“ napísali MSF vo vyhlásení.

Zahraniční pracovníci budú evakuovaní, ale „mimoriadne obavy máme o bezpečie našich sýrskych kolegov a ich rodín, ktoré na severovýchode Sýrie zostávajú“, dodali MSF. Tento personál MSF zostáva v severovýchodnej Sýrii, kde bude poskytovať zdravotnú starostlivosť v zariadeniach a mobilných klinikách.

Turecko neukončí ofenzívu v Sýrii ani napriek odporu medzinárodného spoločenstva

Boje na severovýchode Sýrie sú kruté a občas chaotické. Turecko tam spustilo minulý týždeň vojenskú operáciu proti Sýrskym demokratickým silám (SDF) vedeným Kurdmi, pripomenula agentúra AFP v správe. SDF boli v prvej línii bojov proti džihádistickej organizácii Islamský štát (IS) a pomáhali Spojeným štátom. Ankara však kurdské milície, ktoré v SDF dominujú, pokladá za teroristickú hrozbu.

Keď Kurdi minulý týždeň náhle prišli o podporu Washingtonu a keď prezident Donald Trump stiahol zo severu Sýrie takmer všetky americké sily, Kurdi podpísali dohodu so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom. Boje si už vyžiadali desiatky životov civilistov, väčšinou na kurdskej strane, a vyhnali z domovov najmenej 160.000 ľudí.

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího