Jednou vetou

Leo Varadkar: Hlasovanie za zmenu pri interrupciách je vyvrcholením tichej revolúcie

Írsky premiér Leo Varadkar.

foto: TASR/AP

Írsky premiér Leo Varadkar v sobotu privítal fakt, že podľa odhadov sa väčšina voličov vyslovila v piatkovom referende za uvoľnenie prísneho írskeho zákona o umelom prerušení tehotenstva.

Dva exit polly – prieskumy medzi hlasujúcimi voličmi, ktorých výsledky zverejnili po zatvorení volebných miestností – naznačujú, že írski voliči sa približne 68 až 69 percentami vyslovili za liberalizáciu zákonov prísne obmedzujúcich interrupcie. Voliči sa v referende mohli vyjadriť k otázke, či chcú zrušiť ústavný zákaz umelého prerušenia tehotenstva a poveriť parlament vypracovaním zákonov o interrupcii.

Sčítanie hlasov po piatkovom referende sa začalo v sobotu dopoludnia, oficiálne výsledky sa očakávajú neskoro popoludní.

„To, čoho sme dnes svedkami, je vyvrcholením tichej revolúcie, ktorá v Írsku prebieha,“ povedal pre štátnu rozhlasovú a televíznu stanicu RTÉ Varadkar, ktorý viedol kampaň za „áno“, teda za liberalizáciu prísneho zákona o interrupciách.

Čítajte viac: Tragédia! Referendum v Írsku takto dopadnúť nemalo, tvrdia aktivisti

„Toto je skvelé uplatnenie demokracie a ľudia sa vyjadrili,“ uviedol írsky premiér k odhadovaným výsledkom referenda.

„Ľudia takto povedali, že chceme modernú ústavu pre modernú krajinu, že dôverujeme ženám, vážime si ich a vieme, že urobia správne rozhodnutia a správnu voľbu v starostlivosti o svoje vlastné zdravie,“ dodal premiér, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Referendum rozdelilo tradične katolícke Írsko, v ktorom obe strany debaty o interrupciách viedli dlhú, emotívnu kampaň. Potraty sú v krajine ústavou zakázané. Výnimka je možná len vtedy, ak je ohrozený život matky, nie však v prípade znásilnenia, incestu alebo smrteľnej abnormality plodu. Tisíce írskych žien preto každý rok cestujú do zahraničia, najmä do Anglicka, na vykonanie zákroku, ktorým sa tehotenstvo ukončí.

V prípade oficiálneho kladného výsledku referenda bude z ústavy odstránený príslušný dodatok schválený v referende v roku 1983, podľa ktorého sa život ženy a život jej nenarodeného dieťaťa považujú za rovnocenné, a parlament dostane možnosť legalizovať potraty až do 12. týždňa tehotenstva.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia