Letecké spojenie medzi Egyptom a Ruskom sa po dvoch rokoch obnoví v apríli

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Letecké spojenie medzi Egyptom a Ruskom sa obnoví v apríli; viac než dva roky po tom, ako ho Rusko z bezpečnostných dôvodov pozastavilo. Oznámil to v piatok Safwát Musallám, šéf leteckej spoločnosti EgyptAir, ktorý spresnil, že lety sa spustia 12. apríla a budú realizované trikrát týždenne.

Podľa pôvodného plánu mali EgyptAir a ruské aerolínie Aeroflot začať prevádzku letov medzi Moskvou a Káhirou už vo februári. Obnovenie spojenia však viac ráz odložili vzhľadom na to, že Rusko požadovalo od Káhiry zavedenie prísnejších bezpečnostných opatrení na egyptských letiskách, informuje agentúra Reuters.

Egypt bol významnou turistickou destináciou ruských dovolenkárov do októbra 2015, keď Moskva zastavila lety do tejto krajiny po tom, ako sa na nepokojnom Sinajskom polostrove krátko po štarte z tamojšieho letoviska Šarm aš-Šajch zrútilo ruské civilné lietadlo a zahynulo všetkých 224 ľudí na palube.

K zodpovednosti za zostrelenie lietadla sa prihlásili extrémistické milície Islamský štát. Ruský zákaz letov znamenal pre oslabený cestovný ruch Egypta – hlavný zdroj štátneho príjmu – značnú ujmu.

Ruskí bezpečnostní experti pravidelne vykonávajú inšpekciu egyptských letísk so zámerom zaistiť, že Káhira pred avizovaným obnovením trasy dodržiava všetky požadované bezpečnostné opatrenia.

Môže vás zaujímať

Mogheriniová kritizuje odklad prístupových rokovaní s Albánskom a S. Macedónskom