Jednou vetou

Libanon vyhlásil štátny smútok za „priateľom“ Chiracom

Na archívnej snímke z 24. novembra 2011 bývalý francúzsky prezident Jacques Chirac

FOTO: TASR/AP

Libanon vyhlásil na pondelok 30. septembra deň štátneho smútku na počesť zosnulého francúzskeho exprezidenta Jacqua Chiraca, ktorý zomrel vo štvrtok v Paríži vo veku 86 rokov. V piatok to oznámil libanonský premiér Saad Harírí.

Libanonské vlajky budú v pondelok spustené na pol žrde na počesť „priateľa Libanonu“, uviedol premiér Harírí vo vyhlásení, ktoré priniesla štátna tlačová agentúra NNA.

Premiér Pellegrini sa v pondelok zúčastní štátneho pohrebu J. Chiraca

Bývalý francúzsky líder mal silné putá s Libanonom a s jeho niekdajším premiérom, miliardárom Rafíkom Harírím, ktorého zavraždili v metropole Bejrút v roku 2005. Bol otcom súčasného predsedu vlády.

Saad Harírí už vo štvrtok po smutnej správe povedal, že cíti rovnaký smútok nad Chiracovou smrťou, ako „vtedy, keď stratil otca“.

Jacques Chirac zohral kľúčovú úlohu pri založení osobitného tribunálu, ktorý vyšetroval zavraždenie Rafíka Harírího a ďalších libanonských odporcov sýrskeho režimu, pripomenula agentúra AFP.

Exprezidenta Chiraca pochovajú na budúci pondelok na cintoríne Montparnasse na juhu Paríža vedľa jeho dcéry Laurence, ktorá zomrela v roku 2016. Obrad bude mať súkromný charakter, uviedol jeho zať Frédéric Salat-Baroux.

Chirac bol stredopravicovým politikom, ktorý zastával post hlavy štátu v rokoch 1995-2007. V rokoch 1974-1976 a 1986-1988 bol premiérom a od roku 1977 do roku 1995 pôsobil vo funkcii primátora Paríža. Aj vo Francúzsku bude pondelok dňom štátneho smútku.

Verejná rozlúčka so Jacquom Chiracom bude v nedeľu v Paríži

Súčasný francúzsky prezident Emmanuel Macron v televíznom príhovore vo štvrtok označil Chiraca za „veľkého Francúza“, ktorý bol stelesnením svojej krajiny.

Pripomenul, že Chiraca oplakáva nielen Francúzsko, ale spomína sa naňho naprieč celou Európou. Macron vyzdvihol aj Chiracov „boj za Európu národov, a nie za Európu trhov“.

Môže vás zaujímať

Lukašenko uviedol armádu do stavu najvyššej pohotovosti