Jednou vetou

Libanončania protestovali proti korupcii a slabým životným podmienkam

Protest Libanončanov 23. decembra 2018

foto: TASR/AP

Stovky Libanončanov vyšli v nedeľu do ulíc v hlavnom meste Bejrút, aby protestovali proti rastúcej korupcii a slabým životným podmienkam, informovala agentúra AFP.

Ľudia pochodovali smerom ku kancelárii premiéra Saada Harírího v centrálnej časti Bejrútu, aby demonštrovali proti hádajúcim sa politikom, rozsiahlemu úplatkárstvu a chátrajúcim verejným službám.

Niektorí protestujúci mali oblečené žlté reflexné vesty, aké nosia účastníci protivládnych protestov hnutia tzv. „žltých hviezd“ vo Francúzsku. Vesty zdobil strom céder – národný symbol krajiny.

Protesty žltých viest vo Francúzsku pokračovali už šiestu sobotu

Demonštranti podľa ich vyjadrení žiadajú „najzákladnejšie práva“ vrátane znovuzavedenia pôžičiek na bývanie, ktoré boli pozastavené pred viac ako rokov, a lepší prístup k zdravotnej starostlivosti, vode a elektrine.

Bezpečnostné zložky v centre mesta postavili kordón, pri ktorom došlo k stretu s demonštratmi. Dezignovaný premiér Harírí rokuje s politickými stranami o zostavení novej vlády prakticky od mája, keď sa v Libanone konali parlamentné voľby. Doteraz však tieto rokovania nevyústili do konsenzu.

Kresťania vo svete začínajú v pondelok sláviť Vianoce

Francúzsko v apríli vyhlásilo, že Libanonu poskytne pomoc vo výške 550 miliónov eur na podporu ekonomických reforiem v krajine čeliacej následkom vojny v susednej Sýrii.

Francúzsko podľa AFP Libanon varovalo, že ak bude patová situácia pokračovať, krajina môže o sľúbenú pomoc prísť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia