Jednou vetou

Líbya ponúkla španielskej lodi s migrantmi doplnenie zásob

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Líbya ponúkla španielskej rybárskej lodi, ktorá uviazla v Stredozemnom mori po tom, ako zachránila 12 migrantov, aby si v líbyjskom prístave doplnila zásoby.

Vo štvrtok to vo svojom stanovisku uviedla španielska vláda, ktorá ale naznačila, že Líbyu nepovažuje za bezpečný prístav.

Španielska vláda tiež uviedla, že Madrid žiada Taliansko a Maltu, aby plavidlo s migrantmi na palube prijali, informovala agentúra AP.

Zadržiavaných ukrajinských námorníkov prevážajú z Krymu do Moskvy

Podľa španielskej vicepremiérky Carmen Calvovej je vláda znepokojená tým, že na palube trawlera Nuestra Seňora de Loreto nie je dostatok paliva a jedla.

Loď sa od minulého štvrtka nachádza vo vodách severne od Líbye a čaká na rozhodnutie, kde by sa mohli migranti bezpečne vylodiť. AP si všíma, že počasie v oblasti sa zhoršuje.

Podľa stanoviska Calvovej ponúka líbyjská pobrežná stráž plavidlu doplnenie zásob v líbyjskom pobrežnom meste al-Chums. V stanovisku sa však neuvádza, či sa migranti môžu v prístave vylodiť.

Ukrajina zakáže po zavedení stanného práva vstup cudzincov na Krym

Španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell tento týždeň uviedol, že Taliansko a Malta odmietli migrantov prijať, pretože k ich záchrane došlo vo vodách spadajúcich pod jurisdikciu Líbye.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia