Jednou vetou

Líder opozičných protestov Hongkongu bude kandidovať vo voľbách

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Známy hongkonský aktivista Chuang Č'-feng (Joshua Wong) oznámil v sobotu svoju kandidatúru v miestnych voľbách. Zároveň varoval, že akékoľvek pokusy mu v tom zabrániť či o jeho diskvalifikáciu iba poskytnú novú podporu niekoľko mesiacov trvajúcim prodemokratickým protestom. Informovala o tom agentúra AP.

Dvadsaťdvaročný líder protestov to oznámil pred začiatkom sobotňajšieho zhromaždenia pri príležitosti piateho výročia začiatku protičínskych tzv. dáždnikových protestov. Počas 79 dní trvajúcich demonštrácií hongkonskí aktivisti okupovali kľúčové dopravné tepny v tomto čínskom území a žiadali slobodné voľby.

Wong v sobotu oznámil, že bude kandidovať v novembrových voľbách do miestnej rady. Tieto voľby sú podľa neho kľúčové, pretože zašlú do Pekingu odkaz, že miestni ľudia sú za viac práv odhodlaní bojovať viac než kedykoľvek predtým.

„Pred piatimi rokmi sme povedali, že sa vrátime a teraz sme späť, ešte silnejší a odhodlanejší,“ povedal na tlačovej konferencii tento aktivista, ktorého za jeho činnosť miestne úrady opakovane zatkli. „Boj, ktorý máme pred sebou, je boj za náš domov a zem,“ dodal.

Protesty v Hongkongu sa začali 9. júna. Demonštranti pôvodne žiadali správkyňu Hongkongu Carrie Lamovú, aby jej vláda stiahla sporný zákon, ktorý by umožnil vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny. Lamová jeho oficiálne stiahnutie oznámila v stredu 4. septembra.

Útoky Talibanu na volebné miestnosti si vyžiadali obete a zranených

Demonštrantom to však už nestačí a medzičasom požadujú aj jej rezignáciu, nezávislé vyšetrovanie neprimeraného násilia zo strany polície, prepustenie zatknutých osôb, odvolanie obvinení zo „vzbury“, ako aj politické reformy a skutočne slobodné voľby.

Protesty sa viackrát skončili násilnosťami medzi ich účastníkmi a poriadkovými silami. Protestujúci do policajtov neraz hádzali tehly či fľaše, na čo polícia reagovala použitím slzotvorného plynu, gumových projektilov či vodných diel.

Obyvatelia Hongkongu protestujú aj proti zasahovaniu Číny do osobitného štatútu Hongkongu, ktorý sa riadi heslom „jedna krajina, dva systémy“. Tento systém bol zavedený v roku 1997 po tom, ako sa bývalá britská kolónia dostala späť pod vládu Číny.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím