Jednou vetou

Líder SPD Schulz chce v prípadnej Merkelovej koalícii ministerstvo financií

Angela Merkelová a Martin Schulz

Foto: TASR/AP

Líder stredoľavej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Martin Schulz povedal členom svojej strany, že dúfa v získanie prestížneho ministerstva financií v novej koalícii s konzervatívcami kancelárky Angely Merkelovej. V pondelok o tom informovala agentúra DPA.

Schulz sa po septembrových parlamentných voľbách, v ktorých jeho SPD dosiahla rekordne nízky počet hlasov, najprv zaprisahával, že pôjde do opozície – nakoniec napriek ostrému odporu vo svojej základni súhlasil, že vstúpi do rozhovorov s Merkelovej kresťanskými demokratmi (CDU) a s ich bavorskými spojencami Kresťanskosociálnou úniou (CSU).

SPD uvažuje o celkom novej forme vládnucej koalície v Nemecku

Avšak zdroje z SPD potvrdili agentúre DPA správu popredného nemeckého denníka Handelsblatt, že Schulz povedal kolegom, že „cieľom v koaličných rozhovoroch s Merkelovej blokom (CDU/CSU) je získať ministerstvo financií“.

Ostrieľaný politik CDU Wolfgang Schäuble sa vzdal portfólia financií, keď ho nedávno vymenovali za predsedu nemeckého parlamentu Bundestag. Funkciu v súčasnosti prechodne vykonáva Peter Altmaier, vedúci úradu kancelárky Merkelovej.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína