Jednou vetou

Lídri Argentíny a Čile vyzvali na neuznanie volieb vo Venezuele

Na archívnej snímke venezuelský prezident Nicolas Maduro

Foto: archívne. TASR/AP

Lídri Argentíny a Čile vyzvali zvyšné americké krajiny, aby neuznali prezidentské voľby vo Venezuele, ktoré boli vypísané na 20. mája a v ktorých sa bude prezident Nicolás Maduro uchádzať o znovuzvolenie.

„Toto nie sú demokratické voľby,“ uviedol argentínsky prezident Mauricio Macri v sobotu pred svojimi partnermi na Summite Amerík v peruánskej Lime. Venezuela je podľa extrémnym príkladom spoločnosti, v ktorej sa korupcia dostala spod kontroly. „Korupcia prekračuje hranice, preto musí boj proti nej byť vedený tiež tak, že bude presahovať hranice,“ citovala Macriho agentúra DPA. Čilský prezident Sebastián Piňera apeloval na neuznanie venezuelských volieb ešte v piatok.

Prečítajte si aj: World Press Photo 2018 vyhral záber z pouličných protestov vo Venezuele

Hlavy štátov a vlád amerických krajín zúčastnených na summite sa dohodli na sérii opatrení zameraných na väčšiu transparentnosť a proti korupcii, ktorú označili za najväčšiu hrozbu pre región. Na summite sa zúčastňuje vyše 30 lídrov krajín zo Severnej, Strednej a Južnej Ameriky a Karibiku. Venezuelského prezidenta Madura zo summitu vylúčili a prezident USA Donald Trump účasť odvolal pre sýrsku krízu.

Trumpa zastúpil viceprezident Mike Pence, ktorý oznámil, že Spojené štáty poskytnú humanitárnu pomoc vo výške takmer 16 miliónov dolárov Venezuelčanom, ktorí utiekli zo svojej krajiny počas politickej krízy sprevádzajúcej Madurovu vládu. Pence uviedol, že táto podpora pomôže Venezuelčanom v Kolumbii a Brazílii získať prístup k bezpečnej pitnej vode, prístrešky, ako aj prácu a možnosti vzdelávania. Americký viceprezident, ktorý sa v Lime stretol aj s venezuelskými opozičnými predstaviteľmi, vyhlásil, že Maduro premenil Venezuelu na diktatúru, informovala agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia