Jednou vetou

Lídri EÚ dohodu s Londýnom otvárať nechcú, sú ochotní dať záruky, povedal Pellegrini

Predseda vlády SR Peter Pellegrini

foto: TASR

Medzi členskými krajinami Európskej únie panuje zhoda, že nemienia otvárať diskusiu o možnom opätovnom prerokovaní dokumentov týkajúcich sa dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie. Tieto dokumenty totiž považujú za dobre vyrokované. Predseda vlády SR Peter Pellegrini to povedal vo štvrtok novinárom v prvý deň zasadnutia Európskej rady v Bruseli.


Dokumenty, ktoré boli prijaté na mimoriadnom summite o tzv. brexite 25. novembra, budú podľa slov slovenského premiéra „buď prijaté ako celok, alebo odmietnuté“. „Nepanuje nálada, že by sme mali ísť formou otvárania dokumentov a hľadať iné riešenia,“ dodal Pellegrini.

Na druhej strane je však zostávajúca európska dvadsaťsedmička pripravená pomôcť britskej premiérke Therese Mayovej pri presadzovaní dohody na domácej pôde. „Členské krajiny a Európska rada je pripravená pomôcť pani premiérke Mayovej poskytnúť dodatočné záruky formou politických deklarácií, vyhlásení alebo uistení, aj občanov Veľkej Británie, že budeme dodržiavať tie dohody a pravidlá tak, ako sú vyrokované,“ dodal na dvojdňovom decembrovom summite EÚ.

Babiš: Česká opozícia preniesla boj proti mne na pôdu Európskeho parlamentu

Ako však už predtým deklarovali viacerí európski lídri vrátane českého premiéra Andreja Babiša, aj podľa Pellegriniho sa stále čaká na informácie, ktoré svojim kolegom v EÚ premiérka Mayová povie vo štvrtok večer.

Predseda Európskej rady Donald Tusk v stredajšom pozývacom liste pred summitom zdôraznil, že vzhľadom na vážnosť situácie v Spojenom kráľovstve bude dôležité vypočuť si posúdenie najnovšej situácie od britskej premiérky Mayovej. Následne sa lídri po pracovnej večeri stretnú vo formáte EÚ27. V neprítomnosti Mayovej prerokujú túto záležitosť a prijmú príslušné závery. Podľa Tuskových slov „sa čas kráti“ a preto treba na najvyššej úrovni prediskutovať stav príprav na scenár brexitu bez politickej dohody.

Mayová nepredpokladá na summite EÚ „okamžitý prelom“ vo veci brexitu

Premiérka Mayová bude vo štvrtok chcieť od Bruselu záruky, že tzv. írska poistka po uplynutí prechodného obdobia, ktorá nastúpi v prípade, ak nebude s Britániou uzavretá obchodná dohoda, nepotrvá večne.

Opätovné otváranie v novembri prijatej dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie, podobne ako Pellegrini, odmietlo vo štvrtok pred začiatkom summitu viacero lídrov vrátane francúzskeho premiéra Emmanuela Macrona a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Mayovej však ponúkli pomoc pri presadzovaní dohody.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia