Jednou vetou

Lídri EÚ nevylučujú v januári možnosť ďalšieho summitu o brexite

Britská premiérka Theresa Mayová (uprostred), nemecká kancelárka Angela Merkelová (druhá sprava), francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo), belgický premiér Charles Michel a holandský premiér Mark Rutte počas summitu Európskej únie

foto: TASR/AP

Možnosť konania ďalšieho mimoriadneho summitu EÚ zvolaného kvôli brexitu nie je vylúčená. Konať by sa mohol v januári budúceho roka, naznačili viacerí premiéri po skončení štvrtkového zasadnutia Európskej rady v Bruseli.

Tlačová agentúra AP pripomenula, že britská premiérka Theresa Mayová nebola veľmi presvedčivá počas rokovania so svojimi rezortnými kolegami z ostatných 27 členských štátov a nedokázala dobre vysvetliť, o čo vlastne britskej strane ide. Jej hlavným odkazom bolo, že dohoda o brexite prejde v januári ľahšie cez britský parlament, ak jej ostatné členské krajiny poskytnú dostatočne silné záruky, že takzvaná záchranná sieť pre írsko-severoírsku hranicu nezakotví Spojené kráľovstvo „na neurčito“ v colnej únii so zvyškom Únie.

Lídri ponúkli Londýnu uistenie, na tvrdý brexit sa pripravuje aj SR, uviedol Pellegrini

Belgický premiér Charles Michel v tejto súvislosti upozornil, že lídri EÚ nie sú presvedčení, že Británia dokáže rešpektovať dohodu o brexite potvrdenú na mimoriadnom summite z 25. novembra, a preto sa chystajú aj na „katastrofický scenár“ odchodu Spojeného kráľovstva z Únie bez politickej dohody. „Úprimne, signály, ktoré sme včera počuli, nie sú obzvlášť upokojujúce, pokiaľ ide o schopnosť Británie naplniť záväzky vyplývajúce z dohody,“ uviedol Michel.

Prípravy Európskej komisie na tvrdý brexit potvrdil aj šéf tejto inštitúcie Jean-Claude Juncker. Na tlačovej besede po skončení prvej časti summitu upozornil, že eurokomisia predstaví dokument o prípravách na tvrdý brexit na budúcu stredu (19. december).

Mayová žiadala od EÚ ubezpečenia, ktoré jej pomôžu presadiť rozvodovú dohodu

Agentúra AP citovala aj slová chorvátskeho premiéra Andreja Plenkoviča, ktorý upozornil, že hlavy vlád a štátov EÚ sa v januári môžu opäť stretnúť v Bruseli, na novom summite o brexite. Mohlo by k tomu dôjsť potom, ako Británia objasní akú pomoc presne potrebuje od zvyšku EÚ, aby dohoda o brexite mohla byť schválená v britskom parlamente.

„Ak to bude potrebné, vždy sa môžeme stretnúť, avšak nič v tejto súvislosti nebolo včera dohodnuté,“ opísal Plenkovič štvrtkové rokovania Európskej rady.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia