Lídri Európskej únie schválili prechod do druhej fázy rokovaní o brexite

Predseda Európskej rady Donald Tusk sa usmieva počas druhého záverečného dňa summitu Európskej únie v Bruseli v piatok 15. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Lídri členských krajín Európskej únie v piatok, druhý deň summitu v Bruseli, schválili prechod do druhej fázy rokovaní o brexite. Informovali o tom agentúry a DPA.

Premiéri a prezidenti 27 členských krajín EÚ dospeli k záveru, že Londýn v rámci prvej fázy rokovaní o brexite urobil „dostatočný pokrok“. Hodnotenie sa týka troch prioritných oblastí: práv občanov EÚ v Británii v postbrexitovom období, finančného vyrovnania a budúceho režimu na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom.

PESCO je podľa Tuska európsky sen, ktorý sa stal realitou

„Lídri EÚ sa zhodli na prechode do druhej fázy brexitových rokovaní,“ napísal na Twitteri predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý zároveň zagratuloval britskej premiérke Therese Mayovej. Tá sa na piatkových rozhovoroch lídrov EÚ už nezúčastňuje.

Pozitívne zhodnotenie prvej fázy bolo podmienkou začatia druhej etapy „rozvodových“ rokovaní zameraných na budúce obchodné vzťahy medzi oboma stranami. Dohodu o týchto sporných otázkach sa podarilo dosiahnuť len minulý týždeň.

Európska únia predĺžila ekonomické sankcie voči Rusku do 31. júla 2018, potvrdil Tusk

EÚ už požiadala Spojené kráľovstvo, aby v nadchádzajúcich týždňoch objasnilo, aký vzťah chce mať s Úniou po jej opustení koncom marca 2019.

Mayová však v stredu utrpela porážku, keď poslanci britského parlamentu prijali pozmeňujúci návrh, na základe ktorého budú môcť hlasovať o konečnej podobe dohody o brexite. Za návrh hlasovali aj viacerí členovia jej Konzervatívnej strany

Môže vás zaujímať

Vo volebných miestnostiach v Británii posilnili bezpečnosť pre urážky kandidátov