Jednou vetou

Lídri G20 sa nezhodli na spoločnom boji proti klimatickým zmenám

Lídri pózujú pre skupinovú fotografiu počas summitu skupiny G20, združujúcej hospodársky najsilnejšie krajiny sveta a EÚ

foto: TASR/AP

Účastníci summitu skupiny G20, ktorý sa v sobotu skončil v argentínskom Buenos Aires, sa nedokázali zhodnúť na spoločnom boji proti klimatickým zmenám. Informovala o tom agentúra DPA.

V záverečnom komuniké dvojdňového summitu 19 členov skupiny, združujúcej najväčšie ekonomiky sveta, vyjadrilo odhodlanie implementovať ustanovenia „neodvolateľnej“ parížskej klimatickej dohody pri súčasnom zaistení udržateľného rozvoja a ekonomického rastu.

Odlišný postoj zaujali len Spojené štáty, keďže prezident Donald Trump trval na svojom rozhodnutí o odstúpení od parížskej dohody.

Krajiny G20 sa naopak zhodli na potrebe reformy Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Komuniké však neobsahuje prísľub dodržiavania platných pravidiel medzinárodného obchodu a boja proti protekcionizmu, proti čomu údajne vystupovali americkí vyjednávači.

Merkelová sa stretla s Putinom, hovorili o napätí medzi Ruskom a Ukrajinou

Lídri sa zaviazali k opatreniam na zaistenie zdravého a stabilného svetového finančného systému vrátane riešenia daňových otázok a boja proti praniu špinavých peňazí.

Diplomati G20 sa zhodli na potrebe riešenia príčin utečeneckých kríz po celom svete a na tom, že obetiam nútenej migrácie treba poskytovať humanitárnu pomoc.

Nezáväzné záverečné komuniké je výsledkom celonočného náročného vyjednávania diplomatov, v ktorých sa podľa agentúry AP odzrkadlili hlboké rozpory medzi štátmi G20. Podľa predstaviteľov EÚ dohodu v takmer z každej otázok komplikovali Spojené štáty. Priebeh summitu poznačili aj vyhrotené obchodné spory medzi Washingtonom a Pekingom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia