Lídri musia stáť v popredí boja proti klimatickej zmene, povedal Macron na úvod summitu v Paríži

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v utorok svetových lídrov, aby splnili svoje záväzky, pretože to je jediný spôsob, ako zvíťaziť v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Macron v úvodnom prejave na klimatickom summite v Paríži povedal: „Máme sa tu dobre… ale prehrávame bitku.“ Spomenul aj tohtoročnú „veľmi zlú správu“, teda rozhodnutie prezidenta USA Donalda Trumpa odstúpiť od historickej parížskej dohody z roku 2015, ktorou sa štáty sveta zaviazali bojovať proti zmene klímy. Francúzsky prezident uviedol: „Dohoda je krehká… nenapredujeme dostatočne rýchlo.“

Trumpa nepozvali na klimatický summit v Paríži, Spojené štáty dostanú pozvanie na nižšej úrovni

„Je načase konať a napredovať rýchlejšie – a víťaziť v tejto bitke,“ dodal Macron, ktorého citovala tlačová agentúra AP. Svetových politikov, podnikateľských lídrov a filantropov prítomných na parížskom summite vyzval, aby podrobne rozpracovali svoje záväzky a plnili ich.

Macron pozval do Paríža na summit 164 svetových lídrov, členov vlád, podnikateľských lídrov a popredné osobnosti bojujúce proti globálnemu otepľovaniu. Hostí ich v prezidentskom Elyzejskom paláci. Slovensko zastupuje minister životného prostredia László Sólymos.

Úrad francúzskeho prezidenta v utorok už skôr oznámil 12 medzinárodných projektov, vďaka ktorým pôjdu stámilióny dolárov do snáh na obmedzenie klimatickej zmeny. Tieto plány predstavili Francúzi práve na parížskom klimatickom summite, ktorý Macron zvolal ako protiváhu k rozhodnutiu amerického prezidenta Trumpa odstúpiť od spomínanej historickej parížskej klimatickej dohody z roku 2015.

Slovensko patrí k pilotným krajinám novej platformy EÚ pre uhlie, upozornil Šefčovič

Medzi projektmi sa nachádza aj program pre osem štátov v USA so zameraním na vývoj elektrických vozidiel, ďalej investičný fond pre karibskú oblasť postihnutú hurikánmi a tiež peniaze z nadácie Billa Gatesa na pomoc farmárom v prispôsobovaní sa klimatickej zmene.

Ohlásené projekty sú zamerané i na to, aby sa urýchlilo ukončenie používania spaľovacích motorov, pretože aj toto je súčasťou cieľov parížskej dohody na zníženie emisií, ktoré prispievajú ku globálnemu otepľovaniu.

Môže vás zaujímať

Von der Leyenová svoju prvú návštevu mimo hraníc EÚ uskutoční v Afrike