Jednou vetou

Lídri Ruska a Turecka vedú rozhovory o osude sýrskej provincie Idlib

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a ruský prezident Vladimir Putin

foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin sa v pondelok v ruskom letovisku Soči stretol s tureckým kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom na rozhovoroch o osude sýrskej provincie Idlib, poslednej oblasti v krajine ovládanej povstalcami a postihnutej bojmi. Obaja lídri pritom v sýrskom konflikte podporujú opačné strany.

Turecko sa snaží zabrániť veľkej ofenzíve v Idlibe, ktorý sa nachádza pri tureckej hranici, keďže sýrske vládne sily podporované ruským letectvom sa už zhromažďujú neďaleko, pripomenula tlačová agentúra DPA. Veľká bitka o Idlib môže vyhnať masy civilistov smerom na sever do Turecka. Počet obyvateľov Idlibu sa odhaduje na tri milióny.

„Som rád, že sa s vami stretávam, aby sme si mohli nielen vymeniť názory na celý rad záležitostí, ale tiež hľadať riešenia,“ povedal v úvode podľa ruských štátnych médií Putin. „Naša súdržnosť v regionálnych záležitostiach dáva nádej tomuto regiónu,“ uviedol Erdogan na začiatku stretnutia v Soči. „Som teraz presvedčený, že dnes sa na Soči pozerá nielen náš región, ale aj svet,“ dodal turecký prezident.

Na stretnutí sa bude podľa očakávania ďalej pokračovať v rozhovoroch začatých minulý týždeň v Iráne, kde Putin neprijal Erdoganov návrh na úplné prímerie v Idlibe. Kremeľ pred pondelkovým stretnutím vydal vyhlásenie, že situácia v Idlibe je „naliehavá“ a vyžaduje si „veľmi seriózny rozhovor na najvyššej úrovni“.

Orbán: Priaznivci prisťahovalectva chcú Maďarsko obrať o právo strážiť hranice

Rusko, hlavný vojenský podporovateľ sýrskej vlády, sa zatiaľ dohodlo s Tureckom sympatizujúcim s povstalcami, aby sa organizácií definovaných ako teroristické netýkali snahy o zavedenie prímeria. Zničujúca občianska vojna v Sýrii trvá sedem rokov a provincia Idlib, neďaleko tureckej hranice na severozápade krajiny, je poslednou baštou protivládnych povstalcov. Tí sa snažia o zvrhnutie sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Kým sýrske štátne sily sa pripravujú na napadnutie Idlibu, Rusko obviňuje militantov z podnikania útokov a vyhlasuje, že chystá humanitárne koridory na evakuáciu civilistov.

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu