Jednou vetou

Lídri Severnej a Južnej Kórey sa stretli v demilitarizovanej zóne

Na kombosnímke vľavo juhokórejský prezident Mun Čä-in 7. novembra 2017 v juhokórejskom Pjeongtaeku a vpravo severokórejský líder Kim Čong-un

foto: TASR

Juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un sa v piatok zišli na historickom summite v dedine Pchanmundžom ležiacej v demilitarizovanej zóne medzi oboma kórejskými štátmi. Stretnutie sa začalo o 09.30 h miestneho času (02.30 h SELČ) podaním rúk oboch lídrov, pričom každý stál na svojej strane hranice, uviedla agentúra Jonhap.

Kim Čong-un potom ako prvý severokórejský vodca od konca kórejskej vojny pred 65 rokmi prekročil hranice s Južnou Kóreou. Po podaní rúk Kim neplánovane nakrátko pozval Mun Če-ina na severokórejskú stranu hranice. Obaja sa potom opäť vrátili na juhokórejskú stranu demilitarizovaného pásma.

Zverejnili zábery so stretnutia Pompea s Kim Čong-unom

Kim Čong-un krátko nato znovu prekvapil, keď na skupinovú fotografiu privolal členov delegácií oboch štátov.

Ako prvý dorazil do demilitarizovanej zóny Mun Če-in, krátko po ňom prišiel aj Kim Čong-un. Po privítaní pozdravila lídrov čestná stráž v tradičných kórejských odevoch. Kim Čong-un sa následne podpísal do knihy návštev a s Mun Če-inom zapózoval pre fotografov. Počas celého uvítacieho ceremoniálu sa Mun i Kim usmievali.

Renáta Zmajkovičová: Fico ešte neskončil

Samotný medzikórejský summit, tretí svojho druhu v dejinách, by sa mal začať okolo 03.30 h SELČ.

V severokórejskej delegácii sú aj sestra severokórejského vodcu Kim Jo-Čong a Kim Jong-nam, predseda stáleho výboru Najvyššieho ľudového zhromaždenia.

Po skončení prvej časti oficiálnych rozhovorov sa Mun Če-in a Kim Čong-un odoberú oddelene na obed, po ktorom zasadia na demarkačnej línii borovicu. Pri sadení stromu, ktoré si vyžiadal Soul, použijú zeminu pochádzajúcu z oboch Kóreí a polejú ju vodou z riek svojich krajín.

Exkluzívne foto z návštevy arabského šejka na Slovensku

Potom sa začne druhá časť rozhovorov, po ktorej podpíšu záverečný dokument a prednesú spoločné vyhlásenie. Nakoniec sa odoberú na spoločnú večeru.

Piatkový summit bude prvým, ktorý sa bude konať v Južnej Kórei. Obe predošlé schôdzky vodcov oboch Kóreí – v rokoch 2000 a 2007 – totiž prebehli v Pchjongjangu.

Očakáva sa, že summit udá tón neskoršej schôdzke amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kim Čong-unom, ktorá by sa mala konať koncom mája alebo začiatkom júna. Podľa Soulu sa bude venovať denuklearizácii a nastoleniu trvalého mieru na Kórejskom polostrove i zlepšovaniu vzťahov medzi oboma Kóreami.

Severokórejská agentúra KCNA uviedla, že lídri budú „úprimne“ diskutovať o otázkach, ako sú zlepšenie medzikórejských vzťahov, mier, prosperita a znovuzjednotenie Kórejského polostrova. O jadrových zbraniach KĽDR sa agentúra nezmieňuje.

Kim Čong-un v marci uskutočnil prekvapujúcu návštevu Číny. Išlo o „neoficiálnu“ návštevu, ktorú médiá nepokrývali.

Video zo stretnutia, zdroj BBC news:

The moment North and South Korea leaders met

The handshake that made history.Full story: http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-43914208

Posted by BBC News on 26. apríl 2018

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia