Jednou vetou

Lieky zaberajú. Český taxikár s koronavírusom sa uzdravuje

Pohľad na vyľudnení Karlov most v Prahe, 20. 3. 2020

foto: SITA, AP Petr David Josek

Pacientov stav sa však podľa lekárov nemusel zlepšiť priamo v dôsledku experimentálneho lieku.

Český taxikár chorý na COVID-19, ktorý dostal experimentálny liek remdesivir, sa uzdravuje. V piatok o tom informoval jeho ošetrujúci lekár Martin Balík. „Pacient je pri vedomí a je v pokročilom režime odvykania od pľúcnej ventilácie. Je vo fáze rehabilitácie a uzdravenia,“ cituje lekára spravodajský portál Novinky.cz.

Balík však upozornil, že za zlepšením stavu muža nemusel byť priamo remdesivir. Jeho stav sa začal zlepšovať v dôsledku prijatých opatrení už pred podaním experimentálneho lieku, preto zatiaľ lekári nevedia s istotou určiť, či bol remdesivir kľúčový pre uzdravenie.

Päťdesiattriročný pacient leží vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe. Bol vo vážnom stave a musel byť napojený na mimotelový obeh. Je prvým a zatiaľ jediným človekom v Českej republike, ktorý podstúpil liečbu remdesivirom.

Nemocnica získala povolenie použiť experimentálne antivirotikum od americkej firmy Gilead. Spoločnosť však koncom marca oznámila, že pre prílišný záujem prestáva udeľovať povolenia na pokusnú liečbu. Výnimkou sú tehotné ženy a deti do 18 rokov.

V Českej republike do piatka zaznamenali 3 869 prípadov nákazy novým koronavírusom. V dôsledku COVID-19 zomrelo 46 osôb a 71 sa uzdravilo.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia