Jednou vetou

Lietadlo zo Sofie do Tel Avivu núdzovo pristálo v Budapešti

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Lietadlo nízkonákladovej leteckej spoločnosti Wizz Air smerujúce z bulharskej Sofie do izraelského Tel Avivu v pondelok predpoludním núdzovo pristálo na Medzinárodnom letisku Ferenca Liszta v Budapešti, informoval maďarský server špecializujúci sa na letectvo Airportal.hu.

Lietadlo Airbus A321 s 220 pasažiermi na palube vzlietlo zo Sofie v ranných hodinách a vo výške 3000 metrov urobilo dva okruhy, pretože piloti dostali z prístrojov nedôveryhodné údaje o letovej rýchlosti.

Pre nepriaznivé poveternostné podmienky sa namiesto návratu na sofijské letisko posádka rozhodla presmerovať let do Belehradu, kam lietadlo preletelo vo výške 6000 metrov. Riadeniu letovej prevádzky nahlásili stav núdze „Pan Pan Pan“, ktorý je predstupňom najvyššieho núdzového stupňa „Mayday“. S ohľadom na počasie však napokon požiadali o možnosť pristátia v Budapešti.

Stroj musel vykonať ešte jeden okruh v oblasti maďarského mesta Cegléd a okolo 09.00 h bezpečne pristál v Budapešti. Na zemi ho čakali letiskové hasičské jednotky.

Dôvody nesprávneho fungovania rýchlomerov airbusu neboli bezprostredne známe, konštatoval server, ktorý pripomenul nedávnu nehodu lietadla Antonov An-148 ruskej spoločnosti Saratov Airlines Antonov. Tento stroj sa – pravdepodobne pre poruchu rýchlomerov – zrútil 11. februára neďaleko Moskvy.

Môže vás zaujímať

V Istanbule otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom