Liga arabský štátov požaduje odvolanie Trumpovho rozhodnutia o Jeruzaleme

Donald Trump v Jeruzaleme

Foto: TASR/AP

Liga arabských štátov (LAŠ) žiada Spojené štáty, aby odvolali rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, čo pobúrilo Palestínčanov a vyvolalo protesty v celom arabskom a moslimskom svete. Zároveň toto rozhodnutie označili za "neplatné", informovala v noci na nedeľu agentúra DPA.

„Tento posun v americkej politike voči Jeruzalemu predstavuje nebezpečný vývoj, ktorým sa Spojené štáty izolovali od plnenia úlohy patróna a sprostredkovateľa v (blízkovýchodnom) mierovom procese,“ uviedli ministri zahraničných vecí LAŠ v záverečnom vyhlásení po sobotňajšom mimoriadnom zasadnutí v Káhire.

Palestínske protesty proti Trumpovmu rozhodnutiu ohľadom Jeruzalema pokračujú

Účastníci zasadnutia tiež vyzvali Bezpečnostnú radu OSN, aby deklarovala, že Trumpovo rozhodnutie „porušuje medzinárodné rezolúcie a nemá žiadny právny účinok“. Avizovali, že o mesiac sa stretnú opäť, aby zhodnotili situáciu a dohodli sa na ďalšom postupe.

Jednou z možností je pritom zvolanie mimoriadneho summitu so zameraním na Jeruzalem, ktorého dejiskom by mohlo byť Jordánsko ako súčasná predsednícka krajina LAŠ.

Presťahovanie veľvyslanectva do Jeruzalema bude trvať roky, tvrdí Tillerson

Ministri LAŠ na zasadnutí v Káhire ostro kritizovali Trumpa za to, že uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, prezentovali však len málo myšlienok ohľadne konkrétnych krokov, ktorými chcú tomuto rozhodnutiu čeliť.

Generálny tajomník LAŠ Ahmad Abúl Ghajt na úvod schôdzky vyzval, aby v reakcii na Trumpovo rozhodnutie štáty sveta uznali Palestínu s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom.

Môže vás zaujímať

Hlavný podozrivý z vraždy maltskej novinárky vedel o vývoji vyšetrovania