Liga Severu a Vpred Taliansko sa nezhodujú, či euroskeptici patria do vlády

Tri bilbordy adresované bývalému talianskemu premiérovi a lídrovi strany Vpred Taliansko Silviovi Berlusconimu po zverejnení predbežných výsledkov nedeľňajších parlamentných volieb v Taliansku, rozostavané pred Koloseom v Ríme 5. marca 2018

foto: TASR/AP

Predseda talianskej pravicovo-populistickej strany Liga Severu (LN) Matteo Salvini je otvorený myšlienke vytvorenia vlády s euroskeptickým Hnutím piatich hviezd (M5S).

„Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme vytvorili vládu, ktorá vydrží päť rokov,“ povedal Salvini vo štvrtok po stretnutí s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom v Ríme. Podľa agentúry DPA tiež konštatoval, že takýto kabinet by okrem M5S tvorila aj centristicko-pravicová koalícia vedená práve Ligou Severu, všetko ostatné sú „dočasné alebo provizórne riešenia“.

Mattarella vo štvrtok počas druhého dňa prvého kola konzultácií o možnostiach vytvorenia novej vlády prijal aj Silvia Berlusconiho, lídra strany Vpred Taliansko (FI), ktorá je členom centristicko-pravicovej koalície; tá zvíťazila vo voľbách zo 4. marca so ziskom 36 percent hlasov. Taliansky expremiér sa kategoricky vyslovil proti vláde, v ktorej by bolo aj päťhviezdičkové hnutie, je ale ochotný podporovať vládu vedenú Ligou Severu. Keďže však koalícia nemá v parlamente väčšinu, je pripravený dohodnúť sa s inými stranami s výnimkou M5S, keďže takáto vláda by spustila „špirálu recesie“ a odchod firiem a kapitálu do zahraničia.

Mattarella sa na úvod druhého dňa konzultácií stretol s predstaviteľmi doteraz vládnucej Demokratickej strany (PD), ktorá vo voľbách utrpela najväčšiu porážku vo svojich dejinách. Tí jasne deklarovali, že odídu do opozície.
Prezidenta ešte čaká stretnutie s delegáciou M5S, ktoré vo voľbách získalo takmer 33 percent hlasov. Šéf M5S Luigi Di Maio podmieňuje vstup do vlády odchodom FI z centristickej koalície.

Ak prvé kolo konzultácií nevyústi do riešenia, Mattarella by mohol po prestávke začať druhé kolo rokovaní.

Môže vás zaujímať

Pred Putinovou kanceláriou sa koná protest na podporu odsúdeného herca