Litovský ústavný súd uznal právo homosexuálnych manželských partnerov na pobyt

Ilustračná foto

foto: TASR

Litovský ústavný súd vyniesol v piatok rozsudok, na základe ktorého musia orgány tohto pobaltského členského štátu EÚ vydávať povolenia na pobyt cudzincom zosobášeným v zahraničí s Litovčanmi rovnakého pohlavia, hoci miestne zákony uzatváranie takýchto zväzkov neumožňujú.

Doterajší postup, keď úrady príslušné žiadosti bežne zamietali, označila súdna inštancia za diskriminačný a porušujúci ľudskú dôstojnosť, informovala agentúra AFP. „Odmietanie vydávať povolenia nemôže byť založené iba na rodovej totožnosti alebo sexuálnej orientácii,“ uviedol najvyšší súd.

Zeman uvažuje o vetovaní prípadného uzákonenia manželstva homosexuálov

Vladimiras Simonko – predseda litovskej mimovládnej organizácie LGL, zastupujúcej práva gayov – privítal tento rozsudok ako „dôležitý signál pre litovskú komunitu LGBT i pre politikov“. Vyjadril zároveň nádej, že povedie k „priaznivejšiemu prístupu ku gejským rodinám“.

Ústava Litvy, ktorá je silno katolíckou krajinou, definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy. Partnerstvá osôb rovnakého pohlavia právny poriadok neuznáva. Litovská konferencia katolíckych biskupov ústavný súd skritizovala za to, že podľa nej zaviedol „novú právnu kategóriu“ v podobe rovnopohlavných rodín. „Predpoklad, že koncept rodiny je rodovo neutrálny, nie je v súlade s učením cirkvi,“ vyhlásila v reakcii na rozsudok.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie