Jednou vetou

LMP zvoláva opozíciu. Pripomína, že tá by mala bojovať proti Orbánovi

Maďarský premiér Viktor Orban

Foto: TASR/AP

Maďarská opozičná ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP) zvolala na pondelok schôdzku všetkých opozičných strán, informovala v nedeľu agentúra MTI. LMP pripomína, že opozičné strany by nemali bojovať proti sebe, ale proti vládnej strane Fidesz.

Spravodajský server index.hu v tejto súvislosti napísal, že LMP sa pokúša o to, čo sa nepodarilo v predvolebnej kampani.

Strana LMP k pondelňajšej opozičnej schôdzke pred ustanovujúcou schôdzou parlamentu, ktorá sa má konať 8. mája, poznamenala, že iba zomknutím opozície je možné vyvinúť tlak voči moci vládneho bloku Fidesz – Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP). Iniciatíva LMP má napomôcť práve toto zomknutie.

„Zvolení poslanci LMP vyzývajú parlamentné frakcie opozičných strán, aby prerokovali svoje plány a predstavy o politických krokoch v zákonodarnom zbore,“ píše sa vo výzve LMP.

Fidesz-KDNP podľa neoficiálnych konečných výsledkov volieb získal 133 mandátov, Jobbik obsadí 26 poslaneckých kresiel, blok MSZP – Dialóg (Párbeszéd) 20 kresiel, DK deväť kresiel a LMP osem kresiel. Zvyšné tri poslanecké miesta v Národnom zhromaždení obsadí jeden nezávislý poslanec, jeden poslanec za stranu Spolu (Együtt) a zástupca nemeckej menšiny v Maďarsku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia