Jednou vetou

Londýnske letisko Gatwick je po preletoch dronov stále zatvorené

Ilustračné foto

foto: TASR

Na Gatwicku - jednom z najvyťaženejších letísk v Británii - ostávajú po pozastavení prevádzky v dôsledku preletu dronov v oblasti jeho dráh vo štvrtok predpoludním čakať tisícky cestujúcich. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.

Príletové a vzletové plochy tohto letiska v južnej časti Londýna uzatvorili po tom, ako v ich blízkosti videli dve bezpilotné lietadlá.

Opatrenie pocítilo okolo 10.000 pasažierov. Lietadlá totiž na Gatwicku nemôžu pristávať a ani z neho odlietať. Prichádzajúce lety presmerovali na okolité londýnske letiská, napríklad na Heathrow, Stansted, Luton a Manchester, a niektoré do Paríža alebo Amsterdamu.

Érsek: Bratislavské letisko nejdem predávať

Prevádzkový riaditeľ letiska Chris Woodroofe podľa BBC uviedol, že po jednom drone, ktorý je údajne stále vo vzduchu, pátrajú. Letisko vyzvalo všetkých pasažierov, aby si v priebehu štvrtka vopred preverili stav svojho letu.
Letisková polícia sa stále pokúša vypátrať obsluhovateľa dronu. Ďalší stroj spozorovali taktiež vo štvrtok ráno krátko pred 07.00 h miestneho času.

Európska agentúra pre letovú prevádzku Eurocontrol uviedla, že dráha by mala byť zatvorená do 11.00 h miestneho času (12.00 h SEČ). Letovú prevádzku zastavili v stredu večer krátko po 21.00 h miestneho času (22.00 h SEČ) po tom, ako nad letiskovou plochou zaznamenali dva drony.

Dráhy nakrátko otvorili vo štvrtok nadránom, po 45 minútach ich však znova uzavreli, pretože prišli ďalšie hlásenia o pozorovaní dronov. Woodroofe pre BBC povedal, že po operátorovi dronov pátra 20 policajných jednotiek. Stroje však zostreliť nechcú, pretože sa obávajú rizika zatúlaných guliek.

ČSA v januári zrušia lety z Prahy do Bratislavy aj z Bratislavy do Košíc

Preventívne bezpečnostné opatrenie sa týka všetkých odchádzajúcich i prichádzajúcich letov. Frustrovaní cestujúci museli v čase nadchádzajúcich vianočných a novoročných sviatkov a prázdnin čakať v lietadlách, ktoré zostali čakať na vzletových dráhach. Vedenie Gatwicku sa ešte v stredu ospravedlnilo cestujúcim za vzniknuté komplikácie, ale zdôraznilo, že bezpečnosť je v tejto súvislosti prioritou.

Prelet dronu v okruhu jedného kilometra od hranice areálu letiska a jeho priľahlých častí je protizákonný, dodala BBC.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia