Jednou vetou

Lukašenko: Bielorusko by mohlo znovu zaviesť kontrolu na ruských hraniciach

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko a ruský prezident Vladimir Putin

foto: TASR/AP

Bielorusko by mohlo opätovne zaviesť kontrolu na hraniciach s Ruskom, ak budú po dlhšiu dobu pokračovať Moskvou nariadené zbežné pohraničné kontroly. Vyhlásil to v piatok bieloruský prezident Aleksander Lukašenko, ktorého citoval server rozhlasovej stanice Slobodná Európa (RFE/RL).

„Ak chcú zavrieť hranice – prosím, nech pokračujú. Ak tak spravia, my takisto zavedieme hraničné kontroly,“ povedal Lukašenko počas návštevy kontrolných staníc na bielorusko-ruskom pohraničí s tým, že predtým, než pristúpi k príslušným opatreniam, počká, ako sa vyvinie politika Moskvy ohľadom tejto záležitosti.

Erdogan a Putin diskutovali o Sýrii a ekonomických vzťahoch

Rusko zdôvodnilo obnovenie zbežných kontrol vozidiel a pasov na hraniciach s Bieloruskom obavami o bezpečnosť. Minsk totiž vlani vo februári spustil päťdňový bezvízový cestovný režim pre 80 krajín vrátane členských štátov EÚ. Bielorusko zvažuje predĺženie tohto pobytu na 15 dní so zámerom zlepšiť vzťahy s Úniou.

Bielorusko a Ruská federácie sú dlhodobými spojencami, avšak v posledných rokoch sa ich vzájomné vzťahy zhoršili. Lukašenko vyvinul úsilie o nápravu vzťahov svojej krajiny so Západom tým, že prepustil niekoľko politických väzňov a umožnil, aby sa predstavitelia opozičných strán mohli stať zákonodarcami v parlamente.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia