Jednou vetou

Lukašenko pricestuje 25. decembra do Moskvy za Putinom

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko a ruský prezident Vladimir Putin

foto: TASR/AP

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko pricestuje 25. decembra na oficiálnu návštevu Ruskej federácie.

Bude rokovať so svojím náprotivkom Vladimirom Putinom, prítomní budú aj členovia vlád oboch krajín. Informovala o tom v sobotu agentúra TASS s odvolaním sa na Lukašenkovu hovorkyňu Nataľju Eismontovú.

„Rozhovory sa zamerajú na najnaliehavejšie otázky našej vzájomnej spolupráce,“ ozrejmila Eismontová.

V Rusku odstavili jadrový reaktor z čias Sovietskeho zväzu

Bieloruský prezident už skôr povedal, že daňový manéver v ruskom ropnom sektore bude kľúčovou otázkou jeho stretnutia s Putinom.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že prezidenti budú diskutovať o niekoľkých „otázkach bilaterálnych vzťahov považovaných za sporné, v ktorých sa na nedávnom stretnutí v Soči dosiahol významný pokrok“.

Lukašenko 14. decembra vyhlásil, že jeho krajina nebude nikdy súčasťou Ruskej federácie, že pre Bielorusko „je suverenita posvätná“.

„Ak by niekto chcel rozbiť Bielorusko na jednotlivé oblasti a prinútiť nás, aby sme sa stali poddanými Ruska, to sa nikdy nestane,“ zdôraznil.

Protesty žltých viest vo Francúzsku pokračujú už šiestu sobotu

Lukašenko obvinil Moskvu z pokusu „včleniť“ Bielorusko do Ruska za použitia vplyvu v ropnom priemysle a sfére ťažby zemného plynu.

„Rozumiem náznakom Moskvy, ktorá hovorí ‚Dobre, zoberte si našu ropu, ale zničte svoju štátnosť a staňte sa súčasťou Ruska‘. Vydierať či pokorovať Bielorusko nemá zmysel,“ povedal.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia