Jednou vetou

MAAE: Iránske zásoby jadrového materiálu sú stále v súlade s dohodou

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Zásoby dôležitých druhov jadrového materiálu sa v Iráne zvýšili, stále však nepresahujú limity stanovené medzinárodnou dohodou o obmedzení tamojšieho jadrového programu z roku 2015. Vo svojej najnovšej správe to uviedla v piatok Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni.

Inšpektori konštatovali pokračujúce plnenie dohody i napriek oznámeniu iránskej vlády zo začiatku mája, že sa ďalej necíti viazaná dohodnutými ohraničeniami, pokiaľ ide o zásoby obohateného uránu a ťažkej vody, uviedla tlačová agentúra AFP.

Podľa zistenia MAAE mal Irán k dňu 26. mája 125,2 tony ťažkej vody, čo je o 0,4 tony viac než vo februári, stále však menej než hraničných 130 ton, ako stanovuje jadrová dohoda. Zásoba obohateného uránu stúpla od februára do 20. mája zo 163,8 na 174,1 kilogramu, pričom dohodnutý limit je až 300 kilogramov.

Irán nemá v pláne vyvíjať jadrové zbrane, to zakazuje šaría, vyhlásil Chameneí

Teherán začiatkom mája oznámil, že čiastočne odstúpi od medzinárodnej dohody o svojom jadrovom programe, oficiálne označovanej ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA). Americký prezident Donald Trump následne zaviedol nové sankcie voči Iránu, ktoré postihujú tamojší oceliarsky a ťažobný priemysel. Spojené štáty pritom od jadrovej dohody odstúpili už pred rokom, načo zaviedli embargo na dovoz iránskej ropy.

Biely dom nariadil tento mesiac presun lietadlovej lode a bombardérov do oblasti Perzského zálivu, aby boli pripravené odpovedať na prípadný útok vedený Teheránom, ktorý by bol namierený proti americkým záujmom alebo spojencom v regióne.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia