Jednou vetou

Maas podporil riešenie blízkovýchodného sporu v podobe dvoch štátov

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Foto: TASR

Za riešenie izraelsko-palestínskeho sporu v podobe dvoch štátov sa vyjadril v nedeľu počas návštevy Jordánska nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Informovala o tom agentúra DPA. Šéf nemeckej diplomacie tak urobil v čase, keď medzinárodné spoločenstvo čaká na blízkovýchodný mierový plán, ktorý pripravujú Spojené štáty.

 „Sme a zostávame jednotní za dohodnuté riešenie v podobe dvoch štátov,“ povedal po rokovaní s jordánskym partnerom Ajmanom Safadím v Ammáne. Zmienené riešenie počíta s vytvorením samostatného palestínskeho štátu, ktorý bude nezávislý od Izraela, dodala DPA.

Maas súčasne prisľúbil ďalšiu pomoc Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA), ktorý Washington viac nepodporuje. Činnosť tejto humanitárnej agentúry bude mať veľký význam aj v budúcnosti, a preto Nemecko svoju podporu neskončí, povedal šéf nemeckej diplomacie.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vlani v auguste oznámila, že ruší peňažné príspevky pre UNRWA. Washington argumentoval, že ekonomické investície sú vhodnejšie, než dary na zlepšenie života Palestínčanov. Podľa médií tým ohrozil budúcnosť tohto úradu.

Pápež František vyzval na mier v Sudáne

UNRWA poskytuje pomoc Palestínčanom žijúcim v Jordánsku, Libanone a Sýrii, ale aj v Predjordánsku a pásme Gazy. Zameriava sa pritom na podporu vzdelávania, zdravotníctvo a sociálne služby.

Jared Kushner, poradca a zať amerického prezidenta Donalda Trumpa, by mal obsah zmieneného plánu – na riešenie patovej situácie medzi Izraelom a Palestínčanmi – predstaviť už čoskoro.

Koncom júna sa v Bahrajne uskutoční investičná konferencia o palestínskych územiach. Palestínčania však podujatie v Bahrajne 25.-26. júna bojkotujú. Tvrdia, že nie sú pripravení robiť politické ústupky, aby získali materiálne zlepšenia. Podľa amerických médií môže byť za finančnými prísľubmi Palestínčanom snaha presvedčiť ich od nároku na vlastný štát.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia